Binance Akıllı Zincir Bruno Güncellemesi v1.1.5

Binance Akıllı Zincir Bruno Güncellemesi v1.1.5

Binance Akıllı Zincir Bruno Yükseltmesi v1.1.5

Binance Akıllı Zincir Bruno Yükseltmesi v1.1.5

Tarih:18 Kas 2021

Okuma süresi: 3 dk okuma

Bruno Güncellemesi, Binance Smart Chain’in blokları 13.082.000’de planlanmış bir sert çatal yükseltmesine tabi tutulması bekleniyor. Mevcut blok oluşturma hızı, bunun 30 Kasım saat 08:00 UTC civarında gerçekleşerek yükseltmeyi öngörüyor.

Ana ağdaki doğrulayıcıların ve tam düğüm operatörlerinin yazılımlarını 30 Kasım’a kadar v1.1.5 sürümüne yükseltmeleri önerilir.

1. Bruno Upgrade v1.1.5 nedir?

BSC, 2 milyondan fazla günlük aktif adresi ve 24 saat içinde işlenen 14 milyon işlemle en aktif blockchain’lerden biri oldu (17 Kasım’dan itibaren ATH). Bu beklenmedik büyüme ağın sınırlarını test etti ve tam düğüm eşitlemesinde mevcut zorluklar olduğunu gözlemliyoruz.

BSC topluluğunun aşamalı merkeziyetsizleşmesiyle, v1.1.5 yükseltmesi, BNB’nin yeni bir yakma işlemini tanıtmak ve tam düğüm senkronizasyonunu % 60’tan fazla hızlandırmak amacıyla BSC’nin ekonomik modeline gerçek zamanlı yakma mekanizmasını tanıtan sert bir çatal sürümüdür.

Bu yükseltme, daha önce duyurulan BEP-95’i gerçek zamanlı bir yazma mekanizması. tanıtılmıştı.

2. Ağ yükseltmesi sırasında ne olur?

Mantık değişiklikleri 13.082.000 blok yüksekliğinde gerçekleşir. Bu yükseltmenin etkinleştirilmesinden sonra, blockchain bir dizi yeni özelliği işleyebilecek ve mevcut hataları ortadan kaldırabilecektir.

3. Bu yükseltme beni nasıl etkiler?

Bu yükseltmenin, gerçek zamanlı yazma mekanizmasının tanıtılması dışında normal BSC kullanıcıları ve geliştiricileri üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu yükseltme, tam düğüm işleçlerinin (doğrulayıcıların) güncellemesi gerektirir.

3.1 Tam düğüm işleci olarak

Bruno güncellemesi çığır açan bir sürümdür ve Bruno güncelleme v1.1.5‘e geçmenizi şiddetle teşvik ediyoruz. Aşağıdaki talimatlar sert çataldan önce tamamlanmalıdır.

 1. Düğümünüz zaten ağla eşitlenmişse, lütfen en son sürümü indirin ve derleyin.
 2. Geth işlemini durdurun ve v1.1.5ile yeniden başlatın.

ipuçları:

 1. Tam düğüm çalıştırma sorunları yaşıyorsanız, lütfen şu talimatlar uyun: https://github.com/binance-chain/bsc/issues/502
 2. Ayrıca daha fazla destek almak için düğüm operatörü BSC Node Operatörleri Destek (Official Kanal)Telegram grubuna katılmanızı da teşvik ediyoruz. 

3.2 Tam düğümümü zamanında yükseltmeyi unutursam ne olur?

Yazılımınızı yükseltemiyorsanız, yükseltilmiş Binance Smart Chain eş/doğrulayıcı düğümleriyle eşitleyemezsiniz. Hareketleri bağlayamaz veya gönderemezsiniz.

Kurtarmak için:

 1. En son sürüm v1.1.5’i indirin ve derleyin.
 2. Geth işlemini durdurun ve v1.1.5 ile yeniden başlatın.

4. 1.1.5’te Önemli Yükseltmeler

4.1 Gerçek Zamanlı Yakma Mekanizması BEP95

Gaz ücretlerinin yakılması BNB’nin yanma sürecini hızlandıracak ve bu da BSC’yi daha merkeziyetsiz hale getirecek ve uzun vadede BNB’nin iç değerini artıracaktır.

İki bölüm içerir:

 1. Her blokta validatörler tarafından toplanan gaz ücretinin sabit bir oranı yakılacaktır.
 2. Yazma oranı BSC doğrulayıcıları tarafından yönetilebilir.

4.2 Fark Eşitleme Protokolü: Düğüm senkronizasyonunu hızlandır BEP-93

Bu sürümdeki fark protokolü kararlı bir özellik olarak kullanıma sunmuş. Diff senkronizasyonu, teste göre senkronizasyon hızını yaklaşık %60 ~%70 artırır. Tüm tam düğümler, başlangıç komutuna –diffsync ekleyerek etkinleştirmeye teşvik edilir. Daha fazla ayrıntı için BEP93’e bakın.

4.3 geliştirmeler ve hata düzeltmesi

 • #536 fark katmanı bulunamadığında bloğu yeniden oynatarak fark hesapları alın
 • #527 birçok açıdan difsync protokolünü geliştirir
 • #493 hızlı getDiffAccountsWithScope API’si uygulası
 • #472 sözleşme kodu bitmap önbelleği için isabet ve isabetsiz ölçümler ekleme
 • #509 Zarif kapatma hatası düzeltildi.
 • #491 Prefetcher ile ilgili hatalar düzeltildi

4.4 Geliştirilmiş CI/CD

UnitTest, IntegrationTest ve Build Tests üzerinde sürekli tümleştirme akışı geliştirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için PR #473‘e bakın.

Ek bilgi: Hard fork yükseltmesi nedir?

Çatallar, blockchain ağında ağ protokolüne yeni yazılım değişiklikleri (yükseltmeler) getirmek için kullanılır. Bunlar iki tiptir – yumuşak ve sert çatal. Yumuşak çatallar kuralları sıkılaştırmak için olsa da, geriye dönük uyumlu ve yükseltme yapmayan eski düğümlerin yeni blokları kabul etmesine izin verilirken, sabit çatal bunun tersidir. Sabit çatallar kuralları genişletmek içindir, geriye dönük olarak uyumlu değildir ve yükseltme yapmayan eski düğümler yeni blokları kabul edemez. BSC ekosisteminde, blokları sabit çatal yapmaya devam etmek için yeni sürüme başarıyla yükseltmek için +1/2 doğrulayıcı gerekir. Sabit çatal bloğu yüksekliği daha fazla blok alamadıktan ve güncelliyemedikden sonra, ağda sabit çatal sürümüne yükseltmeyen varolan tüm tam düğümler onaylanmıycakdır.

Yazılım Yükseltmeleri

BSC gibi bir ağda yazılım yükseltmeleri normaldir. Yalnızca ağın işlevselliğini geliştirmeye yardımcı olur. Bu nedenle, BSC Bruno Upgrade V.1.1.5, doğru yönde atılmış bir adımdır. Belirteç arzını azaltmak, ağ verimliliğini arttırmaya yardımcı olacaktır.

Tagged with:

Yorum yapın