Kripto Para Ticareti Yapanlar Arası Ticarete Giriş: Binance P2P Ticareti Nedir ve Yerel Bitcoin Borsası olarak Nasıl Çalışıp gelir elde edebilirsiniz ?

Kripto Para sahibi kullanıcılar Ticarete Giriş: Binance P2P Ticareti Nedir ve kripto para sahipleri kendi aralarında kripto para ticareti yaparak nasıl gelir elde edip kripto para dünyasının büyümesine yardımcı olabilirler.

binance-p2p-kripto-ticareti-tagli

Binance P2P kripto ticareti

Kripto Para Kullanıcılar Arası Ticaret Nedir?

P2P ticareti, üçüncü taraf veya aracı olmadan doğrudan kullanıcılar arasında kripto para birimi satın alma ve satma eylemidir. Geleneksel bir kripto borsası kullanarak kripto para birimleri satın aldığınızda veya sattığınızda, doğrudan karşı tarafla işlem yapamazsınız. Bunun yerine, kripto para coinleri satın almak, satmak veya tutmak için en uygun zamanı belirlemek için teknik grafikleri ve diğer piyasadaki kripto sahiplerine kripto para transferi yapabilirsiniz. Borsa işlemi sizin adınıza düzenler ve piyasa fiyatı işlem anında nihai fiyatını belirler.

P2P ticareti, kripto para birimlerini kimin satın aldığı ve kimden satın alacağınız, fiyatlandırma ve uzlaşma süresi üzerinde daha fazla kontrol sağlar. P2P ticareti kullanıcılara süreç üzerinde daha iyi kontrol sağlarken, anlaşmaya aracılık etmek için üçüncü bir taraf olmadığında eşler arası işlemlerin bazı riskler taşıdığını belirtmek önemlidir. Binance P2P gibi bir borsanın kullanıcılar arası kripto para transferini kolaylaştırmaktadır.

P2P Değişimi Nasıl Çalışır?

Bazıları bir P2P kripto para değişimini Letgo veya Facebook Marketplace gibi pazarlarla benzetir, çünkü P2P borsaları kripto alıcılarını ve satıcılarını birbirine bağlar. Alıcılar ve satıcılar kripto reklamlarına göz atabilir veya kendi reklamlarını yayınlayabilir. P2P kripto borsaları, ticareti yapanlar arasında geri bildirim veya derecelendirme sistemi uygulayarak işlemde yer alan herkes için bir koruma katmanı da sağlamaktadır. Şöyle örnekliyelim: Twitter’da Bitcoin satın almak isteyen biriyle tanışırsınız ve satacak biraz Bitcoin’iniz vardır. Twitter bir P2P platformu değildir, bu nedenle güvenli ticaret yapmak zordur. Alıcı Bitcoin’i aldığında ancak ödemeyi göndermediğinde ne olur? Alıcı beklenenden daha düşük bir ödeme tutarı gönderdiğinde ne olur? Dolandırıcılık, P2P kripto para alım sattım yanlış platformda yürütülmesinde en büyük riskidir.

Binance P2P, işlemleri korumak ve dolandırıcılık riskini azaltmak için hem alıcıları hem de satıcıları koruyabilir. Halka açık bir derecelendirme sistemine ek olarak, Binance P2P, her iki taraf da işlemi onaylayana kadar kripto para birimlerini veya sabitlenen transfer fiat’ı güvence altına almak için emanet olarak kullanılır. Örneğin, Fiat piyasası için Bitcoin satıyorsanız, alıcı parayı Binance’in emanetine gönderir. Bitcoin’i gönderdikten ve işlem onaylandıktan sonra, Binance daha sonra size ve alıcıya kredi vererek güvenli ve emniyetli bir işlem sağlayacaktır. Taraflardan biri işlemden memnun değilse, karşı taraflarla arasındaki sorunu çözmek için itirazda bulunabilir veya Binance Müşteri Desteği‘nin devreye girebilmesini sağlayabilir.

Binance Bitcoin Satın Al

Binance Bitcoin Satın Al

P2P Borsalarının Avantajları

1. Küresel PazarYeri

Yerel bir P2P Bitcoin borsası kullanmanın bir avantajı, küresel bir kripto para birimi alıcı ve satıcı pazarına erişmenizi sağlar. Binance P2P’ye 180’den fazla ülkeye para transferine erişilebilir. Birkaç saniye içinde dünyanın dört bir yanındaki insanlarla kripto para birimleri alıp satabilirsiniz.

2. Çoklu Ödeme Yöntemleri

Geleneksel borsalarda işlem yaptığınızda, Binance gibi P2P borsalarına kıyasla çok fazla ödeme seçeneği elde edemeyebilirsiniz. Binance,yüz yüze işlemleri tercih edenler veya banka hesabına erişimi olmayanlar için yararlı olabilecek yüz yüze nakit ödeme de dahil olmak üzere 150’den fazla ödeme yöntemine sahiptir.

  1. Sıfır İşlem Ücreti

Geleneksel kripto para borsaları işlem başına sabit bir ücret veya yüzde çekerken, Binance P2P yatırımcıların sıfır ücretle bağlanmalarını ve işlem gerçekleştirmelerini sağlar. Tüm P2P borsaları bu özelliği sunmaz, bu nedenle alım satım yapanlar arası bir değişim yaparken hüküm ve koşulları kontrol ettiğinizden emin olun.

4. Binance Emaneti Kullanarak Güvenli İşlemler

Yukarıda belirtildiği gibi, Binance alıcıları ve satıcıları korumak için bir emanet hizmetine sahiptir. Emanetle bir işlemi güvence altına almayı tercih ederken, fonlar Binance tarafından tutulur ve yalnızca anlaşmanın şartları ilgili her iki taraf tarafından karşılandığında serbest bırakılır. Binance P2P işlemleri belirli bir süre içinde tamamlanmalıdır: Taraflardan biri anlaşmanın şartlarını yerine getirmezse, kripto para birimleri veya fiat cüzdanınıza iade edilecektir.

Binance P2P Borsalarının Dezavantajları

1. Daha Yavaş İşlem Hızları

P2P işlemleri, her iki taraf da işlemi onayladıktan sonra neredeyse anında gerçekleştirilirken, bir taraf işlemi çeşitli nedenlerle geciktirebilir. Geleneksel işlemlerle, işlemden devam etmeden önce alıcının veya satıcının onaylamasını beklemenize gerek yoktur. P2P ile, alıcı veya satıcı işlemin yarısında fikirlerini değiştirebilir ve ticareti sonlandırmaya karar verebilir.

2. Düşük Likidite

P2P borsaları hala nispeten yenidir ve merkezi borsalardan daha düşük likiditeye sahiptir. Bu nedenle, büyük işlemleri tamamlaması gereken daha büyük tüccarlar OTC (tezgah üstü) esnaf kullanmayı veya standart borsayı kullanarak alım/satım yapmayı tercih edebilir.

P2P Dolandırıcılığına Karşı Kendimi Nasıl Korurum?

Kendinizi dolandırıcılığa karşı korumanın ilk adımı Binance gibi güvenilir bir P2P borsası kullanmaktır. Ancak, Binance P2P’de Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini satarken yine de dikkatli olmanız gerekir. Yaygın dolandırıcılık yöntemkerine nasıl düşmeyeceğinizi ve güvenli bir şekilde nasıl işlem yapabileceğinizi okuyabilirsiniz.

P2P Ticareti Daha Karlı Olabilir mi?

Binance P2P kullanıcıları, Bitcoin’i mevcut en düşük fiyattan satın almak için kripto listelerine göz atabilir veya istediğiniz fiyata kripto satan bir reklam yayınlayabilir.

Kolaylık Sunarak Bitcoin Ticareti Yaparak Para Kazanmak

P2P borsaları, normal merkezi borsalardan daha esnek ödeme seçeneklerine sahiptir. Bundan yararlanmak için alıcı dostu reklamlar yayınlayın ve kripto para birimleriniz için daha esnek ödeme seçenekleri belirleyin. Kabul ettiğiniz ödeme yöntemleri hakkında ne kadar çekici olursanız, muhtemelen o kadar hızlı bir satış yaparsınız.

Kar Etmek için Teknik Analizi Anlamanız Gerekiyor mu?

Geleneksel alışverişler gelişmiş grafik arayüzlerine ve karmaşık sipariş kitaplarına sahip olsa da, eşler arası alışverişler nispeten basittir. Kullanıcıların sadece kar, zarar, talep ve arz gibi temel kavramları anlamaları gerekir. Örneğin, bir Bitcoin’i 40.000 dolara satın alırsanız ve bir P2P borsasında 40.500 DOLARA satarsanız, karınız 500 $ olur. Kolay, değil mi?

Ayı Piyasasında Bitcoin’den Para Kazanabilirsiniz mi?

Gelişmiş P2P Bitcoin yatırımcıları, bir boğa piyasası kadar ayı piyasasında Bitcoin’den para kazanabileceklerini biliyorlar. Yatırımcılar paralarını P2P borsalarında Bitcoin’i satın aldıklarından daha yüksek bir fiyata satarak kazanırlar. Boğa piyasası geri döndüğünde satın almaya, tutmaya ve satmaya da karar verebilirsiniz.

Bitcoin Ticaretinden Pasif Gelir Elde Edebilir misiniz?

Kısacası: Evet, yapabilirsin. Pasif gelir elde etmenin en iyi yollarından biri, Binance Savings ürünlerini kullanmak ve faiz yaratmasını beklemektir. Binance Savings, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için cazip faiz oranlarıyla esnek ve kilitli tasarruflar sunar.

Binance P2P En Çok İşlem Almak İçin İpuçları

P2P platformlarındaki birçok kişi kripto varlıklarını hızlı bir şekilde satmak ve almak istiyor. Binance P2P kullanarak daha fazla işlem tamamlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu aşağıda verilmiştir.

  • Kripto için piyasa oranlarında güncel kalın ve gerçekçi fiyatlar belirleyin
  • Tamamlanmadan önce işlemleri kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin
  • Reklamlarınızı düzenli olarak izleyin ve yeni yayınlanan reklamları kontrol edin
  • Alıcıları ikna etmek için daha fazla ödeme yöntemi kabul edin
  • Karşı taraflarla hızlı ve net bir şekilde iletişim kurun
  • Kendi değerlendirmenizi oluşturmak için geri bildirim alışverişinde bulunun

Bunlar Binance’te P2P ticaretinin temel yönleridir. Dünyanın dört bir yanından yatırımcılar, BNB, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi popüler kripto para birimlerinin yanı sıra Tether (USDT), Binance USD (BUSD) ve daha fazlası gibi stablecoin‘leri takas etmek için Binance P2P‘yi kullanıyorlar.