Bitcoin’in Fiyat Geçmişine Genel Bakış

Bitcoin’in Fiyat Geçmişine Genel Bakış

Binance BTC Bitcoin Fiyat geçmişi ve analizi.

Binance BTC Bitcoin Fiyat geçmişi ve analizi.

Yayınlanma Tarih. Ağustos 5, 2021

Güncellenme Tarihi. 28 Ekim 2021

 

Bitcoin, kurulduğu 2009 yılından bu yana fiyatta beş önemli zirve yaşadı. Şimdiye kadar, kripto para birimi tüm zamanların en yüksek Bitcoin fiyatı yaklaşık 64.000 ABD doları ve yaygın olarak benimsenmesini artırdı. Bu süreç, genellikle siyasi, ekonomik ve düzenleyici olaylara tepki gösteren bitcoin fiyatı değişken olmuştur.

Bitcoin yılda ortalama %200 büyüme yaşadı. Ağustos 2021 itibariyle Bitcoin’in piyasa değeri kabaca 710.000.000.000 dolar ve kripto piyasa hakimiyeti %50’nin biraz altında.

2014’ün Mt. Gox borsası hack‘i ve 2020 borsa çöküşü gibi olaylar bazı kısa ve orta vadeli fiyat davranışlarını açıklayabilir. Uzun vadede, teknik, temel ve yaklaşım analizi kullanan modellere bakarak makro görünümü elde edebilirsiniz.

Teknik analiz için Bitcoin’in Logaritmik Büyüme Eğrisi ve Hiper Dalga Teorisi iki ilginç modeldir. Hiper dalga teorisi ayrıca fiyatı döngüsel aşamalarda yatırımcı duyarlılığına bağlar. Temel analiz söz konusu olduğunda, Stock to Flow ve Metcalfe modelleri Bitcoin’in fiyatını oldukça iyi izler. Sonuçta, dengeli bir görünüm elde etmek için tüm bu yöntemlerin bir birleşimini kullanabilirsiniz.

Giriş

Bitcoin (BTC), 2009 yılından bu yana değerdeki büyük yükselişi ile dünyanın ekonomist hayal gücünü yakaladı. Ancak, hepsi boğa koşuları ve kazançları olmamıştır. Bitcoin de dipler ve ayı piyasaları yaşadı. Bitcoin Volatilitesine rağmen, kripto para birimi şimdiye kadar tüm geleneksel varlıkları geride bıraktı. Birden fazla faktörün bir kombinasyonu Bitcoin fiyat geçmişini oluşturur ve bunları farklı teknikler ve bakış açılarıyla inceleyebilirsiniz.

Bitcoin’in fiyat geçmişi nasıl analiz ediliyor?

Verilere geçmeden önce Bitcoin’in fiyat geçmişini nasıl analiz ettiğinize bakalım. Üç farklı yöntem vardır: teknik, temel ve duyarlılık analizi. Her türün güçlü ve zayıf yönleri vardır, ancak daha net bir resim oluşturmak için birleştirilebilir.

 1. Teknik analiz (TA): Gelecekteki piyasa davranışını tahmin etmek için geçmiş fiyat ve hacimverilerinin kullanımı. Örneğin, son 50 günlük fiyatları alarak ve ortalama alarak 50 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) oluşturabilirsiniz. Kripto Varlığınızın fiyat grafiğinde çizerek SMA ile çıkarımlar yapabilirsiniz. Örneğin, Bitcoin’in birkaç haftadır 50 günlük SMA altında işlem ettiğini ancak daha sonra bunu kırdığını düşünün. Bu hareket olası bir toparlanmanın işareti olarak görülebilir.
 2. Temel analiz (SK): Bir projenin veya kripto para biriminin temel, değerini temsil eden verilerin kullanımı . Bu tür araştırmalar, bir varlığın gerçek değerini belirlemeye çalışmak için dış ve iç faktörlere odaklanır. Örneğin, ağın popülaritesini ölçmek için Bitcoin’in günlük işlemlerine bakabilirsiniz. Bu sayı zamanla artarsa, projenin değeri olduğunu ve fiyatın artabileceğini gösterebilir.
 3. Duyarlılık analizi (SA): Fiyat hareketlerini tahmin etmek için kripto piyasa duyarlılığının kullanılması. Piyasa duyarlılığı, yatırımcıların bir varlığa karşı duygularını ve ruh halini içerir. Bunları genellikle boğa veya ayı duyguları olarak kategorize edebilirsiniz. Örneğin, Bitcoin satın alma konusundaki popüler Google aramalarındaki önemli bir artış, olumlu piyasa duyarlılığını önerebilir.

Hangi faktörler eski Bitcoin fiyatlandırmasını etkiledi?

Kripto para ticareti etkileyen ve fiyatları etkileyen faktörleri bakalım. Bunlar Bitcoin’in başlangıcından itibaren zaman içinde değişti. 2009 yılında, Bitcoin düşük likiditeye sahip son derece niş bir varlıktı. BitcoinTalk’taki kullanıcılar ve Bitcoin’in değerini merkezi olmayan bir para birimi olarak gören diğer forumlar arasında Tezgah Üstü (OTC) işlemler yapıldı. Bugün gördüğümüz spekülasyonlar çok daha az rol oynardı.

Satoshi Nakamoto ilk bloğu 03 Ocak 2009’da 50 bitcoin ödülle ile yayınladı. Daha sonra dokuz gün sonra ilk Bitcoin işleminde Hal Finney’e 10 BTC gönderdi. 22 Mayıs 2010’da Bitcoin hala 0.01 doların altında bir fiyata sahipti. O gün ayrıca Laszlo Hanyecz ile ilk ticari Bitcoin işlemini gördüm 10.000 BTC için iki pizza satın aldı. O zamanlar, Bitcointalk forumlarındaki kullanıcılar satın alma işlemini bir yenilik olarak görüyorydu. Bu ticaret, binance Visa Card ile günlük malları kolayca satın alabileceğiniz mevcut kullanımla tezat oluşturuyordu.

Bitcoin’in fiyatı ve popülaritesi arttıkça, küçük, düzensiz bir endüstri işlemleri ve ticareti kolaylaştırmaya giderek daha fazla dahil oldu. Bunlar arasında kripto kripto para borsaları ve derin web piyasaları da yer aldı. Bitcoin’in fiyatı genellikle bu piyasalar ve borsalar hacklendikçe, kapatıldığı veya düzenlendiği için önemli ölçüde etkilendi. Bazı hacklenmiş borsalar önemli Bitcoin arzına sahip oldu ve önemli fiyat şoklarına ve piyasa güveni eksikliğine neden oldu. Bu konuyu daha sonra inceleyeceğiz.

Bitcoin ticaretini şimdi hangi faktörler etkiliyor?

Bitcoin artık geleneksel varlıklarla ilk günlerine göre daha fazla ortak nokta paylaşıyor. Perakende, finans ve siyasette artan benimsendi, Bitcoin’in fiyatını ve ticaretini aynı zamanda daha da fazla faktörün etkilediği anlamına gelir. Sanal para birimlerine yapılan kurumsal yatırımlar da artarak spekülasyonlara daha büyük bir rol veriyor. Bu noktalar, Bitcoin’in bugünkü ticaretini etkileyen faktörlerin genellikle ilk günlerindekinden farklı olduğu anlamına gelir. En büyüklerinden bazılarını açalım.

 1. Düzenleme artık Bitcoin’in önceki günlerinden çok daha fazla mevcut. Hükümetler kripto para birimlerini ve blockchain teknolojisini daha fazla anlamaya başladıkça, kontrolleri ve düzenleyici girdileri arttırmaya eğilimlidir. Düzenlemelerin hem sıkılaştırılması hem de gevşetilmesinin etkileri vardır. Bitcoin’in fiyatındaki bazı değişiklikler, BTC’nin bir ülkede yasaklanması veya başka bir ülkedeki popülaritesi ile ilgilidir.
 2. Küresel ekonominin durumu artık Bitcoin’in fiyatında ve ticaretinde doğrudan bir faktördür. Örneğin, hiperenflasyonu olan ülkelerde yaşayan insanlar enflasyona karşı bir hedge olarak kripto para birimlerine yöneldiler. Venezuela’nın 2016’da başlayan ekonomik krizinin bir sonucu olarak, Venezuela Bolivar’daki LocalBitcoins’te rekor düzeyde işlem hacmi gördü. 2020 borsa çöküşü, bir yıldan uzun süren Bitcoin boğa koşusunun başlangıcını gördü. Bitcoin artık bir değer deposu olarak görülüyor ,tıpkı altın gibi. Ekonominin diğer bölgelerinde güven düşük olduğunda, insanlar bu varlıkları satın alıyor.

  localbitcoin haftalik Bitcoin fiyatlandirmasi Turkiye

  Localbitcoin haftalik Bitcoin fiyatlandirmasi Turkiye

 3. Büyük şirketlerden yaygın olarak benimsenmesinin artırılması Bitcoin’in fiyatında tepe nokları tetikleyebilir. PayPal, Square, Visa ve Mastercard kripto para birimleri için bazı destek göstererek yatırımcılara güven verdi. Perakendeciler Bitcoin ödemelerini bile kabul etmeye başladı. Desteğin geri çekilmesi, Elon Musk’ın 17 Mayıs 2021’de Tesla’nın Bitcoin ödemelerini durdurduğunu açıklaması gibi bitcoin satışları da tetikledi. Bu durumda, fiyat BTC başına 55.000 doların hemen altından o gün kabaca 48.500 dolara çıktı.

  tradingview BTC TRY Bitcoin güncel fiyati

  Tradingview BTC TRY Bitcoin güncel fiyati

 4. Bitcoin vadelileri gibi artan spekülasyonlar ve türev ürünler piyasada ekstra talep gördü. Yatırım yapmak ve BTC’yi temel değeri için tutmak yerine, vadeli işlem piyasasındaki tüccarlar ve spekülatörler kar için kısa BTC ve fiyat üzerinde aşağı yönlü baskıya neden olur. Bu, Bitcoin’in fiyatının artık sadece kendi fiyatında dayanamayacağı anlamına gelir.

Bitcoin’in fiyat geçmişi

2009’dan bu yana, Bitcoin’in fiyatı büyük volatiliteye maruzkaldı. Yukarıda belirtilen faktörlerin hepsi şimdiye kadar yolculuğuna katkıda bulunmuştur. Fiyat inişli çıkışlı olmasına rağmen, fiyat hala başladığı zamandan önemli ölçüde daha yüksektir.

Bitcoin’i NASDAQ 100 ve altın yatırımı ile karşılaştırdığımızda, geleneksel olarak güçlü performans gösteren bu iki varlığı büyük ölçüde geride bıraktığını görebilirsiniz. Bitcoin’in yıllık kayıpları da altın veya NASDAQ 100’ün (@CharlieBilello gelen veriler) yaşadığı kayıplardan yüzde olarak daha fazla olduğu için volatilitesini de görebilirsiniz.

2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Bitcoin 1473% 186% 5507% -58% 35% 125% 1331% -73% 95% 301%
Altın 9.6% 6.6% -28.3% -2.2% -10.7% 8.0% 12.8% -1.9% 17.9% 24.8%
NASDAQ 100 3.4% 18.1% 36.6% 19.2% 9.5% 7.1% 32.7% -0.1% 39.0% 48.6%

CaseBitcoin’e göre BTC% 196.7’lik 10 yıllık CAGR (bileşik yıllık büyüme oranı) gösterdi. CAGR, bileşik oluşturmayı dikkate alarak bir varlığın yıllık büyüme oranını ölçer. Bitcoin’in fiyatında beş önemli zirve oldu ve 2011’de sadece 1 dolardan Mayıs 2021’de tüm zamanların en yüksek değeri olan 65.000 dolara yükseldi. Tarihi beş ayrı zirveye ayıralım.

Bitcoin Yıllık Fiyat Grafiği

Bitcoin Yıllık Fiyat Grafiği

 1. Haziran 2011: Bir yıl önce sadece sent cinsinden ölçülen bir fiyattan Bitcoin, 32 dolara meteorik bir yükseliş yaptı. Bitcoin ilk boğa koşusunu yaşadı ve ardından 2.10 dolara kadar ılımlı bir düşüş yaşadı.
 2. Nisan 2013: Yıla kabaca 13 dolardan başladıktan sonra, Bitcoin yılın ilk boğa koşusunu yaşadı ve 10 Nisan 2013’te 260 dolara yükseldi. Fiyat daha sonra sonraki iki gün içinde 45 dolara düştü.
 3. Aralık 2013: Yıl sonuna kadar Bitcoin, Ekim ve Aralık ayları arasında neredeyse 10 kat fiyat artışı yaşadı. Ekim ayının başında BTC, 1.160 doların zirvesine ulaşmadan önce 125 dolardan işlem görüyordu. 18 Aralık’a kadar fiyat bir kez daha 380 dolara çakılmıştı.
 4. Aralık 2017: Ocak 2017’de kabaca 1.000 dolardan başladıktan sonra, Bitcoin 17 Aralık 2017’ye kadar fiyatında 20.000 doların biraz altına meteorik bir artış gördü. Bu boğa koşusu, Bitcoin’in ana akımdaki konumunu pekiştirdi ve kurumsal yatırımcıların ve hükümetlerin dikkatini çekti.
 5. Nisan 2021: Mart 2020’de borsa ve kripto piyasasındaki çöküşler, 13 Nisan 2021’e kadar 63.000 dolara kadar sürekli bir fiyat artışına yol açtı. Koronavirüs salgınından kaynaklanan ekonomik istikrarsızlıkla birlikte, Bitcoin bazıları tarafından bir değer deposu olarak görüldü. Btc ve kripto piyasası daha sonra Fiyatta durgunluk olmadan önce Mayıs 2021’de önemli bir satış gördü.

Kısa vadeli fiyat etkinlikleri

Daha sonra kullanacağımız temel ve teknik modeller her zaman gördüğümüz fiyat davranışını tanımlayamaz. Siyasi ve ekonomik olaylar da dahil olmak üzere dış faktörler, bireysel olarak analiz edebileceğiniz büyük roller oynar. Bakması gereken ilginç bir örnek, Bitcoin’in ilk günlerinde gerçekleşen ünlü bir hack.

Mt. Gox değişim hack

Mt. Gox Bitcoin borsası hack’i, 2014 yılında Bitcoin’in fiyatında geçici bir düşüşe yol açan önemli bir olaydı. O zamanlar, Tokyo merkezli kripto borsası, Bitcoin’in toplam arzının yaklaşık% 70’i kadar bir işlem hacmi ile piyasadaki en büyük borsaydı. 2010’daki kuruluşundan bu yana, Mt. Gox çok sayıda hack’in kurbanı olmuştu, ancak hayatta kalmaya devam etmişti.

Bununla birlikte, 2014’ün hack’i yaklaşık 850.000 BTC’nin çalındığını gördü ve borsanın dijital varlıklarının çoğunu sildi. Mt. Gox, 14 Şubat 2014’te para çekme işlemlerini askıya aldı ve haftanın büyük bölümünde 850 dolardan işlem gördükten sonra Bitcoin’in fiyatında yaklaşık% 20’lik bir düşüşe yol açtı.

Sonuçta, bilgisayar korsanları kullanıcının 450.000.000 $ (USD) fonunu aldı ve Mt. Gox iflas etti. Bazı eski kullanıcılar, web sitesinin koduyla ilgili zamanında düzelmeyen sorunlar olduğunu iddia ediyor. Hack’in arkasındaki nedenler hala bugüne kadar açık değil ve borsanın CEO’su Mark Karpelès’e karşı devam eden birden fazla davaya ve yasal davaya yol açtı.

Bitcoin’in uzun vadeli fiyat geçmişini nasıl açıklayacağız?

Uzun vadede, daha küçük, daha az önemli olaylar fiyat üzerinde küçük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, Bitcoin’in genel olumlu yörüngesini açıklamanın başka yollarına bakmak ilginçtir. Bir seçenek, yukarıda bahsettiğimiz teknikleri kullanan analitik modelleri incelemektir.

Temel analiz: Stok Akış modeli

Stok-To-Flow modeli, bitcoin’in sınırlı arzını olası bir fiyat göstergesi olarak kullanır. Temel düzeyde, Bitcoin altın veya elmasa biraz benzer. Zamanla, bu iki emtianın fiyatları sınırlı olması nedeniyle yükseldi. Bu faktör, yatırımcıların bunları değerli mağazalar olarak kullanmalarını sağlar.

Dolaşımdaki toplam küresel arzı (stoku) alır ve yıla (akışa) göre üretilen toplam miktara bölerseniz, bitcoin fiyatını zaman içinde modellemek için bu oranı kullanabilirsiniz. Madencilerin üreteceği yeni bitcoin miktarını ve kabaca ne zaman alacaklarını zaten biliyoruz. Basitçe söylemek gerekirse, madencilik getirileri azalıyor ve bu artan bir stok-akış oranı yaratıyor.

Stock to Flow, Bitcoin’in fiyat geçmişini modellemedeki doğruluğu nedeniyle popüler olduğunu kanıtladı. 365 günlük SMA ve Bitcoin’in geçmiş fiyat verilerini ve geleceğe doğru verdiği öngörüleri aşağıda görebilirsiniz.

Bitcoin Stock to Flow modeline göre fiyat tahmini

Bitcoin Stock to Flow modeline göre fiyat tahmini

Modelin bazı dezavantajları var. Zamanla, Bitcoin’in akışı sıfıra ulaştığında, sıfıra bölemeyeceğiniz için model sonunda kırılacaktır. Bu hesaplama, sonsuzluğa eğilimli makul olmayan fiyat tahminleri verir. Stock to Flow’un avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgiyi Bitcoin ve Stock to Flow Modeli makalemizde bulabilirsiniz.

Temel analiz: Metcalfe Yasası

Metcalfe yasası, Bitcoin ağına da uygulayabileceğiniz genel bir bilgi işlem ilkesidir. Bir ağın değerinin bağlı kullanıcı sayısının karesiyle orantılı olduğunu belirtir. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Anlaşılması kolay bir örnek telefon ağıdır. Telefon sahibi ne kadar çok insan olursa, ağ o kadar değerli hale gelir.

Bitcoin ile, aktif Bitcoin cüzdan adreslerinin sayısını ve blockchain’deki diğer genel bilgileri kullanarak bir Metcalfe değeri hesaplayabilirsiniz. Metcalfe değerini fiyata göre çıkarırsanız, oldukça iyi bir uyum görebilirsiniz. Timothy Peterson’ın aşağıdaki grafiğinde yaptığı gibi, gelecekteki olası fiyatları tahmin etme eğilimini de tahmin edebilirsiniz.

Bitcoin metcalfe modeline göre fiyat tahmini

Bitcoin metcalfe modeline göre fiyat tahmini

Ağ Değerinden Metcalfe’ye oranı (NVM), Metcalfe yasasının başka bir kullanımını sağlar. Bitcoin’in piyasa değerini alarak ve Metcalf yasasını yaklaşık olarak tahmin eden bir formüle bölerek oranı hesaplayabilirsiniz. Formül, ağın kullanıcıları için stand-in olarak belirli bir günde etkin benzersiz adres sayısını kullanır. Benzersiz adresler, sıfır olmayan bir bakiyeye sahip olmak ve aynı zamanda o gün bir işlem yapmak olarak tanımlanır.

Bir değerin üzerindeki değer, piyasanın aşırı değerli olduğunu ve değerinin düşük olduğunu gösterir. Cryptoquant’ın aşağıdaki grafiğiyle bunun görsel olarak nasıl göründüğünü görebilirsiniz. NVM oranı sol eksendir, ağ değeri ise sağdadır.

cryptoquant Ağ Değerinden Metcalfe'ye oranı grafigi

cryptoquant Ağ Değerinden Metcalfe’ye oranı grafigi

Teknik analiz: Bitcoin’in Logaritmik Büyüme Eğrisi

Bitcoin’in Logaritmik Büyüme Eğrisi Cole Garner tarafından oluşturulan 2019 teknik analiz modelidir. Standart Bitcoin fiyat grafikleri logaritmik (günlük) fiyatı x ekseninde doğrusal zamana karşı görüntüler. Bununla birlikte, zamanı da günlüğe kaydederseniz, son üç boğa koşusunun ve Bitcoin piyasa destek seviyelerinin üstlerine uyan basit trend çizgileri çizebilirsiniz.

Bitcoin Algoritmik büyüme grafiği

Bitcoin Algoritmik büyüme grafiği

Bu çizgiler orijinal günlük fiyat grafiğimize geri dönüştürülebilir ve LookIntoBitcoin.com‘ın aşağıdaki grafiğinde görüldüğü gibi, bitcoin’in fiyat geçmişiyle şimdiye kadar oldukça doğru bir şekilde eşleşen bir büyüme eğrisi sağlar.

bitcoin algoritmik grafiği eğrisi

bitcoin algoritmik grafiği eğrisi

Teknik Analiz: Hiper dalga Teorisi

Hiper dalga teorisi Tyler Jenks tarafından geliştirilmiştir ve fiyatları yatırımcı duygularıyla açıklamaya çalışır. Teori, piyasa duyarlılığının karamsarlık ve iyimserlik arasında sürekli hareket ettiğini öne sürüyor. Bu duygular genellikle fiyatın ayı trendine geri dönmeden önce zaman içinde tırmandığı bir Hiperwave’e yol açar. Jenks, desenin piyasa duyarlılığından kaynaklandığını teorileştirse de, grafik trend çizgilerini çizmek için yalnızca fiyat verileriyle teknik analiz kullanır. Hiper dalga teorisine göre, her pazar döngüsünde yedi aşama vardır.

Hyperwave teorisi çalışma prensibi

Hyperwave teorisi çalışma prensibi

1, 5 ve 7. aşamalarda varlığın fiyatı direnç çizgisinin altında kalmalıdır. 2, 3, 4 ve 6. Her varlık kurallara tamamen bağlı kalmayacaktır, ancak bazı piyasalarda var olan düzenin kanıtı vardır. Leah Wald (Valkyrie Investments Inc.’in CEO’su) tarafından grafiksel olarak gösterilen NASDAQ Composite 2000’in kaba bir örneğini aşağıda görebilirsiniz.

Nasdaq hyperwave teorisi grafigi

Nasdaq hyperwave teorisi grafigi

2017’deki Bitcoin boğa koşusuna bir göz atalım. Hiperwave teorisi eğilimlerini uygularsanız, birinci aşama dışında nispeten iyi bir uyum olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca fiyatın artan hızda yükseldiğini ve ardından esas olarak yukarıda belirtilen aşamaları takip eden büyük bir kesişme görebilirsiniz.

bitcoin hypewave teorisi fiyatlandirma ornek grafigi

bitcoin hypewave teorisi fiyatlandirma ornek grafigi

Sonuç Fikrim

Bitcoin’in fiyat geçmişini açıklamaya çalışan birçok teori olduğunu görmek çok açık. Ancak cevap ne olursa olsun, Bitcoin’in neredeyse% 200 10 yıllık CAGR’si dijital para birimlerinin inanılmaz yükselişini gösterdi. Kripto para birimleri içinde bile Bitcoin, Ağustos 2021 itibarıyla piyasa değeri %50’nin biraz altında, piyasa değeri yaklaşık 710.000.000.000 dolar.

Bu muazzam büyümenin arkasındaki nedenler arasında kriptonun temelleri, piyasa hissi ve ekonomik olaylar yer almaktadır. Ancak, geçmiş performans gelecekteki sonuçların göstergesi değildir. Bitcoin’in neden bu kadar yüksek bir fiyat yörüngesine sahip olduğunu anlamak faydalıdır, ancak gelecekte ne olacağını bize söylemez. Daha büyük resme baktığımızda, Bitcoin sadece 12 yaşında olan yeni bir varlık sınıfı için inanılmaz derecede iyi olgunlaştı.

Tagged with:

Yorum yapın