Blockchain’e finans sektörü için DeFi

Blockchain’e finans sektörü için DeFi asırlık yeni bir yaklaşım nasıl geliyor?

DeFi Logo

DeFi Logo

Yeni bir kripto projesi DeFi, blok zincirine asırlık yeni bir finansman biçimi getirmeyi hedefliyor ve dünya çapında milyonlarca bankasız tüketicinin krediye erişmesini sağlıyor.

Yavaş yavaş, kripto para birimleri finansal ekosistemin daha büyük bir parçası haline geliyor. PayPal gibi ana platformlar, kullanıcıların dijital varlıkları alıp satmalarına izin veriyor, Bitcoin gazetelerde sütunları kaplamaya başladı ve ülkeler, sanal para birimlerinin gelişmesine izin veren düzenleyici çerçeveleri açıklıyor.

Ancak finansal bir girişim, henüz işe yarar bir şekilde çözülmesi gereken büyük bir engel olduğunu biliniyor: Kripto meraklılarına madeni paralarını özgürce harcayabilecekleri güvenilir bir pazar sunmak hedefte.

DeFi For You, malların satın alınabileceği, satılabileceği, kiralanabileceği ve hatta rehin verilebileceği Binance Akıllı Zincirine dayalı bir e-ticaret platformu oluşturduğunu söylüyor.

DeFi Web Sitesi Ana Sayfa

DeFi Web Sitesi Ana Sayfa

Şirketin kurucuları, kripto alanının, Amazon gibilerinin uzaya girmesini beklemek yerine, ticaret yapanlar ve alışveriş yapanların işlem yapabileceği kendi ekosistemini oluşturması gerektiğine inanıyor.

Son yıllarda rehin dükkanları dünyanın bazı bölgelerinde oldukça karanlık bir üne kavuşurken, DeFi For You finansa yönelik bu asırlık yaklaşımın, finansal katılım düzeylerini çarpıcı bir şekilde artırabilecek, büyük ölçüde kullanılmayan bir pazar olduğuna inanılıyor.

DeFi For You’nun kurucularına göre, rehincilik piyasası yalnızca ABD’de 14,5 milyar dolar ve Güney Doğu Asya’da 400 milyar dolar değerinde. Ancak şimdiye kadar, bu kavram çevrimiçi dünyaya sıçrama yapmakta zorlandı çünkü akıllı sözleşmeler olmadan başarmak imkansızdı.

DeFi For You platformu aracılığıyla, kullanıcılar kendi rehin dükkanlarını açabilecek ve karşılığında teminat tutarken dünyanın her yerinden insanlara borç verebilecekler. Gerçek bir merkezi olmayan finans biçiminde yöneticiler, bunun tüketicilerin kendi bankaları olmalarını sağlayacağını söylüyor. Borç verenler ve borç alanlar, reddedilemez bir akıllı sözleşmede saklanan tüm bu bilgilerle herhangi bir kredinin koşullarını doğrudan belirleyebilir.

Blockchain’in avantajları

Zamanla DeFi For You, bunun ana akım finansal hizmetlerden mahrum kalan milyarlarca insanın kredilere kolay bir şekilde erişmesini sağlayabileceğine inanıyor. Birinin yükümlülüklerini yerine getirmeme riskini azaltmak için, eski moda kredi puanlarına daha modern bir alternatif sunan blok zincirindeki her bir kullanıcının itibarını doğrulamak mümkün olacak.

Krediler için sunulan koşullar, bir kredi verenin itibarına ve sağlam bir geçmişe sahip olanlara sunulan tercihli şartlarla birlikte sunmak istediği teminat türüne bağlı olacaktır.

DeFi’den daha fazla bilgi İngilizce sitelerinde bulabilirsiniz.

Projenin arkasındakiler, altyapılarını Binance Akıllı Zincir üzerinde inşa ediyorlar ve DFY olarak bilinen bir BEP20 akıllı sözleşme jetonu oluşturuluyor.

BSC, Ethereum’dan daha az merkeziyetsiz olmasına rağmen, DeFi For You’nun kurucuları, üç ila beş saniye arasında bir blok süresiyle daha hızlı işlem ücretleri ve daha düşük maliyetler sunması nedeniyle bu blok zincirine temelli olduğunu söyledi.

Uygulamalar yakında Apple App Store’da ve Google Play üzerinden kullanıma sunulacak ve platformu bir Android cihaza veya iPhone’a sahip olan herkesin parmaklarının ucuna getirecek.

DeFi For You, aynı zamanda kripto dostu seyahat sitesi Travala.com’un kurucularından biri olan Adam C. Chaplin tarafından kuruldu.

Beyaz kitabında proje, hedefinin küresel kredi sistemini şu anda olduğundan çok daha kapsayıcı hale getirmek ve kredi sektörüne çok ihtiyaç duyulan bazı rekabeti enjekte etmek olduğunu açıklıyor. Ekip, “Krediye erişimin bugün başarıya giden en önemli biletlerden biri olduğuna inanıyoruz” diye ekledi.

Tagged with:

Yorum yapın