CBDC nedir

CBDC nedir ?

CBDC Nedir

CBDC Nedir

CBDC, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin denediği yeni bir para birimi türü olan “merkez bankası dijital para birimi” anlamına gelir. Bir CBDC‘yi yerleşik para birimlerinden ayıran şey, destekçilerin, ödeme verimliliğini potansiyel olarak artırmak ve maliyetleri düşürmek için yeni ödeme teknolojisini, tipik olarak bir blok zinciri kullanabileceğini hedefdir..

Bu yeni para birimi türü, gelişiminin henüz erken aşamalarında. Çoğu ülkeler gibi ABD’nin dijital dolar formu gibi, bu fikri henüz keşfetmeye başlıyor. Dijital yuan ile Çin ve Güney Kore de dahil olmak üzere birkaç iddialı ülke bir demoyu çoktan bitirdi ve teknolojinin pilot uygulamasını yapıyor. Ancak bir CBDC henüz büyük ölçekte konumlandırılmadı.

Bir CBDC’yi araştıran her ülkenin kendi yaklaşımı vardır. Bazı CBDC’ler, orijinal kripto para birimi Bitcoin’in altında yatan aynı genel ilkelere ve blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır.

Blockchain teknolojisi, birçok farklı kuruluşun işlem geçmişinin bir kopyasını tutmasına izin verir, böylece tarih tek bir varlık tarafından dağıtılır ve kontrol edilmez.

Birkaç ülkenin blok zincirinden ilham alan CBDC‘leri denediği bilinmektedir. Venezuela bu konuda bir öncü oldu ve 2018’de kendi kripto para birimi olan petro‘yu piyasaya sürdü. Bununla birlikte, petro problemlerle boğuşuyor ve çok az Venezuelalı bunu kullanıyor. Venezuela’nın yanı sıra, Çin hükümeti bir CBDC oluşturma konusunda muhtemelen en ileride. Halihazırda birkaç şehirde dijital yuan deniyor. Boston ABD Federal Rezerv Bankası, dijital doları da denemek için prestijli Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile işbirliği yapıyor.

CBDC özellikleri

CBDC’ler çok erken aşamadadır, bu nedenle hangi özelliklere sahip olacakları, yani daha önce piyasaya sürülmüşlerse belirsizdir.

Çoğu durumda, bir CBDC, Bitcoin’in (BTC,% -1.09) ve devlet tarafından çıkarılan bir para biriminin bir melezi gibidir. Ortaya çıkan CBDC yaratıldı, her birinin niteliklerini çeker ve belirli özellikler aşağıdakileri içerebilir:

Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT)

Dijital bir dünyada yaşıyoruz ve paramız başlangıçta çoğunlukla dijital. Dengelerimize göz atmak için akıllı telefonlarımızdaki uygulamaları kullanıyoruz. Ödeme yapmak için kredi kartlarını kullanıyoruz. Öyleyse bir CBDC nasıl farklıdır?

CBDC’ler dijitaldir, ancak farklı bir teknolojik yapıya sahiptir. Genellikle, dağıtık defter teknolojisi (DLT) ile Bitcoin’in temel teknolojisinden borçlanarak, parayı sıfırdan yeniden tasarlamaları öneriliyor.

Parayı takip etmek için, bankaların bir kişinin ne kadar parası olduğu ve hangi işlemleri yaptıkları gibi mali kayıtları bir defterde saklamaları gerekir burda dağıtık defter teknolojisi kullanılmakta.

DLT, kişilerin tüm mali kayıtlarını depolayan tek bir merkezi veritabanı yerine, bu işlem geçmişinin birkaç kopyasından oluşur, her biri ayrı bir finansal kuruluş tarafından saklanır ve yönetilir ve genellikle ülkenin merkez bankası tarafından en baştan yönetilir. Bu finansal kuruluşlar, DLT’yi dağıtılmış bir şekilde paylaşır.

Bu, izinli blok zinciri olarak bilinen yöntemidir, çünkü yalnızca birkaç seçilmiş varlık blok zincirine erişebilir ve / veya değiştirebilir. Ek olarak, merkezi varlıklar blockchain’e kimin erişebileceğini ve onunla ne yapabileceklerini kontrol eder. Örneğin, merkezi varlık Ahmetin yalnızca blok zincirini okuyabileceğine karar verebilirken Mehmet, blok zincirini hem değiştirebilir hem de okuyabilir.

Bu, herkesin yazılımı çalıştırmasına ve ağ üzerinden işlem göndermeye katılmasına izin veren Bitcoin gibi izinsiz bir blok zincirinin aksine oturur. Hiçbir merkezi varlık kullanıcıları geri çeviremez.

Merkezileştirilmiş: CBDC’lerin kripto para birimlerinden farkı nedir?

CBDC’lerin bu izinli blok zincirini seçmesinin bir nedeni vardır. DLT’nin Bitcoin (BTC,% -1.09) ve diğer kripto para birimleri ile bazı benzerlikleri olsa da, hedefler çok farklı.

Bitcoin ve Ethereum (ETH, -1.46%) gibi diğer halka açık blok zincirleri, hiçbir merkezi varlık veya varlık grubu (DLT’de olduğu gibi) sorumlu olmadığı için benzersizdir. Bu, genellikle hükümetlere uyan bir varlık değildir.

 

Hükümetler DLT teknolojisini seçiyor çünkü aşağıdakiler gibi belirli hususlar üzerinde kontrol sahibi olmaya devam ediyorlar:

Arz: Bitcoin’in protokole yerleşik 21 milyon bitcoin limiti vardır ve bu limiti değiştirmek çok zor, belki de imkansızdır. Buna karşılık, hükümetlerin her birinin, ülkenin para arzından sorumlu bir merkez bankası vardır. Bu güçlü bankalar, diğer görevlerin yanı sıra, ekonomiyi sıkıntılı zamanlarda canlandırmak ve ulusal faiz oranlarını belirlemek gibi, arza ne zaman para ekleyeceklerini veya çıkaracaklarını seçerler. Bu roller CBDC’lerle değişmeyecek.

Kim çalıştırır: Merkezi bir varlık, dağıtılmış defterin yönetimine hangi finansal kuruluşların katılacağını seçecektir. Bu, herkesin yazılımı izinsiz çalıştırmasına izin veren Bitcoin’den farklıdır.

Daha düşük maliyet ve daha yüksek verimlilik

Savunucular, CBDC’lerin başlık altında yapılandırılma biçimleri nedeniyle, para transferi için daha düşük maliyetlere yol açabileceklerini iddia ediyorlar. Buradaki fikir, bir CBDC ile finansal kuruluşların daha bağlantılı olması ve bugün yürürlükte olan bağlantısız finansal sistemden daha kolay bir şekilde para dolaşımı sağlamasıdır.

Ödemeleri izleme

DLT’ler tüm işlemlerin tam bir kaydını verir. Kapsamlı gözetim aygıtları ile tanınan Çin gibi bazı hükümetler, potansiyel olarak bu finansal bilgileri vatandaşlarını daha sıkı sekmelerde tutmak için kullanmak isteyeceklerdir.

Farklı hükümetler bu açıdan farklı politikalara yöneliyor. Örneğin, ABD Federal Rezervi, bir CBDC’yi benimsemesi durumunda ABD vatandaşlarının mahremiyetini korumaya daha istekli görünüyor.

CBDC Sıkca Sorulan Sorular

Son zamanlarda neden bu kadar çok ülke CBDC’leri araştırıyor?

Bitcoin, 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana hızla büyüdü ve benzer bir temel teknolojiyi kullanan bir dizi yeni nesil para birimi ve finansal ürüne ilham verdi. Ancak, blockchain teknolojisine dayanan Facebook destekli dijital para birimi projesi olan Libra‘nın açıklandığı 2019 yılına kadar, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin benzer bir teknolojiyi benimsemeleri gerekip gerekmediğini daha ciddi bir şekilde araştırmaya başladılar.

Facebook kadar yaygın ve güçlü bir şirket tarafından yaratılan bir para biriminin, hükümetin paranın kontrolüne meydan okuyup meydan okuyamayacağını merak etmeye başladılar. Buna karşılık, hükümetler benzer teknolojileri ulusal ödeme sistemlerine dahil edip edemeyeceklerini araştırmayı hızlandırdı.

CBDC’ler bugün kullandığımız paranın yerini alacak mı?

Çoğu ülke, CBDC’yi, mevcut altyapının yerini alacak bir para birimi olarak değil, tamamlayıcı bir para biçimi olarak görür.

Kaç ülke CBDC’leri deniyor?

Tam olarak kaç tane olduğunu kimse bilmiyor. Ocak 2020’de yayınlanan bir ankette, uluslararası merkez bankası koordinatörü olan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) 66 merkez bankasına bir CBDC üzerinde çalışıp çalışmadıklarını sordu; Merkez bankalarının% 80’i fikri araştırdıklarını söylerken,% 10’u genel halk için bir CBDC başlatmaya “hemen yakın” ifadesi kullandı.

Tüm CBDC’ler blockchain kullanır mı?

Hayır. Pek çok merkez bankası, blok zincirlerinin verimlilik kazanımları gibi faydalar sağladığını görse de, birkaç merkez bankası, blok zincirinden esinlenen bir CBDC’nin, bir tane oluşturmayı ve sürdürmeyi haklı çıkarmak için yeterli fayda sağlamadığını savunarak şüpheciliğini dile getirdi.

Yorum yapın