Ethereum’un 2021’de Bitcoinden daha değerlenicek

Ethereum’un 2021’de Bitcoin fiyatından daha hızlı yükseleceğinin 3 temel nedeni

Ethereum’un ivmesi güçlenirken Ether, son birkaç hafta içinde Bitcoin göre daha iyi kazandırıyor.

ethereum-bitcoin-karşılaştırması

ethereum bitcoin karşılaştırması

PAZAR ARAŞTIRMASI

Ethereum blockchain ağının yerel kripto para birimi olan Ether‘in (ETH) fiyatı 2021 yılının başından bu yana hızla yükseliyor. Dahası, 1 Ocak’tan bu yana Bitcoin’den (BTC) daha iyi performans gösterdi ve yılbaşından bugüne kadar Bitcoin’in% 26’sına kıyasla kabaca% 81 kazandı.

ETH’nin son birkaç gün içinde BTC’yi geride bırakmasının üç ana nedeni var. Etkenler, Ethereum’un hızlanan büyümesi, DeFi ile ilgili büyüyen potansiyel ve BTC’nin nispeten düşük değişkenlik göstermiştir.

Ethereum, DeFi duyarlılığıyla desteklenen hızlı bir büyüme görüyor

Aave ve SushiSwap gibi büyük şirketlerin önderliğinde DeFi tokenleri son zamanlarda hızla artıyor.

DeFi tokenlerinin rallisi, kısmen DeFi pazarının hızla büyüyen kilitli toplam değeri (TVL) tarafından destekleniyor ve bu, DeFi protokollerine dağıtılan sermaye miktarını tahmin ediyor.

24 milyar doların üzerinde bir değerle, DeFi protokollerinde her zamankinden daha fazla kilitli sermaye var ve bu da büyük bir talebi işaret ediyor. Ethereum’un momentumu ve dolayısıyla Ether token‘ı için çok önemlidir çünkü gittikçe daha fazla uygulama ve token ağına güveniyor.

Artan kullanıcı sayısı, Ethereum transfer ücretlerindeki muazzam artışla gösteriliyor. DeFi alliance’ın ortaklarından Jacob Franek, yüksek işlem ücretleri ideal olmasa da, bunun olumlu bir faktör olduğunu, çünkü kullanıcıların gerçek talebi göstererek ödeme istekliliğini gösterdiğini söyledi. 

“Blok alanı için toplam ödeme talebin en doğrudan ölçüsüdür. Ethereum şu anda kriptoda en değerli blok alanına sahip. Bireysel tx ücretleri daha düşük olsaydı daha iyi olur muydu? Evet. Bu, L2 ve diğer ölçeklendirme çabalarıyla birlikte gelecek. “

Polkadot ve Cosmos gibi diğer birinci katman blok zinciri protokolleri Ethereum’a karşı rekabet etme beklentisiyle büyüyor.

Bununla birlikte, öngörülebilir gelecekte, Ethereum’un ağ etkisi ve DeFi protokollerinin Ethereum üzerindeki değeri, Ethereum’un DeFi sektöründeki hakimiyetinin kısa vadede sorgulanma olasılığını azaltıyor.

BTC, düşük volatilite ile konsolide oluyor

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca, Bitcoin çoğunlukla düşük volatilite ile pek çok altcoinin yetişmesine izin vererek konsolide ediyor. Bu, düşük hacimli ve likiditeye sahip altcoin talebinin artmasına neden oldu.

Ethereum fiyat artışı, alım satanların “altseason” olarak tanımladıkları, özellikle Bitcoin küçük fiyat hareketleri gördüğünde birçok altcoinin art arda yükseldiği bir dönemle çakışıyor.

Tarihsel olarak yılın ilk aylarında tanık olunan bu altseason, Bitcoin değiştiğinde ve yatırımcılar yüksek riskli oyunlar aradığında ortaya çıkar. Altcoinler genellikle daha büyük fiyat hareketleri görürler çünkü düşük likidite leri onları kısa dönemlerde aşırı oynaklığa karşı savunmasız kılar.

Perakende ve türevler için, altcoin piyasasının yüksek volatilitesi, daha küçük kripto para birimlerini en azından yakın vadede Bitcoin üzerinden ticaret yapmak için daha çekici hale getiriyor.

Bu arada, BTC / USD belirsiz bir pozisyonda kalıyor ve bazı tüccarlar, Bitcoin’in yüksek seviyelere çıkmak yerine menzilinden düşebileceği uyarısında bulunuyor. Bu olursa, altcoinlerin BTC’ye kıyasla daha büyük kayıplar görmesi muhtemeldir. Bir kripto para birimi uzmanı olan Jonny Moe şunları söyledi:

“Kendimi yükseliş eğilimi göstermeye her ikna etmeye başladığımda, bu tabloya ne kadar uzun süre bakarsam, tekrar düşüşe geçmeye başladığını öngörürüm. Gerçekten bunun bozulacağını hissediyorum ve haftalık kırmızıyı cizgimizle kapatıyoruz ve bunu henüz tablodan çıkartamıyorum.”

Tagged with:

Yorum yapın