Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Başlangıç Yayınlanma Tarihi 7 Tem 2021

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto piyasası duyarlılığı için 0 ila 100 arasında bir puan sağlar. Borsayı analiz etmek için CNNMoney Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne dayanmaktadır.

Korku (0 ila 49 puan) piyasadaki düşük değerlemeyi ve fazla arzı gösterir. Açgözlülük (50 ila 100 arasında bir puan) kripto para birimlerinin aşırı değerlenmesine ve olası bir balona işaret ediyor.

Korku ve açgözlülük seviyesindeki değişiklikleri fark etmek, kripto piyasasına girmeyi veya çıkmayı seçerken ticaret stratejinizin bir parçası haline gelebilir. Temel analiz de kullanabileceğiniz Korku Açgözlülük Endeksi piyasa hareketlerinde temel trendi gösterebilir.

Giriş

Kripto piyasasından satın alıp almamanız veya satmanız gerektiğine karar verirken, iyi bir yatırımcı veya yatırımcı her zaman destekleyici veriler arar. Bakması gereken grafikler, analiz etmek için temeller ve yararlanacak piyasa duyarlılığı vardır. Ancak, mevcut her ölçümü ve dizini incelemek zamanın en verimli kullanımı değildir. Crypto Fear and Greed Index ile duygusallık ve temel metriklerin birleşimi piyasa korkusu ve açgözlülüğüne bir bakış sağlar. Sadece bu göstergeye güvenmemeniz gerekirken, kripto para piyasalarının genel hissini anlamanıza yardımcı olabilir.

Dizin nedir?

Geleneksel olarak, bir dizin birden çok veri noktası alır ve bunları tek bir istatistiksel ölçüde birleştirir. Borsayı takip eden ünlü bir endeks olan Dow Jones Industrial Average’ı (DJIA) duymuş olabilirsiniz. DJIA, ABD’deki çok sayıda borsada listelenen 30 büyük şirketin fiyat ağırlıklı bir kombinasyonudur Ve yatırımcılar bu şirketlerin hisse senetlerine kombine bir şekilde maruz kalmak için DJIA satın alabilir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi de piyasa verilerinin ağırlıklı bir ölçüsüdür, ancak benzerlikler burada sona erer. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi satın alabileceğiniz bir şey veya herhangi bir finansal araç değildir. Bu sadece analizinizi tamamlayacak bir piyasa göstergesidir.

Piyasa göstergesi nedir?

Piyasa göstergeleri, yatırımcıların ve yatırımcıların piyasa verilerini analiz etmesini kolaylaştırır. Göstergeler her türlü pazar analizinde bulunur: teknik analiz, temel analiz ve duyarlılık analizi. Teknik analiz (TA) ile zaten denemeler yaptıysanız, muhtemelen göstergelerle ilgili zaten biraz deneyiminiz vardır. Bunlar basit hareketli ortalamalardan Ichimoku Clouds gibi karmaşık grafik desenlerine kadar uzanır. TA göstergeleri fiyatları, işlem hacmini ve diğer istatistiksel eğilimleri analiz etmekle ilgilenir.

Temel analiz göstergeleri farklı bir yaklaşım alır. Bir belirteci veya hisse senedini araştırdığınızda, esasen projenin temel değerini belirlemeye çalışırsınız. Örneğin, araştırmanız kullanıcı sayısını ve toplam piyasa değerini bir göstergede bir araya getirebilir.

Buna ek olarak, yatırımcıların ve yatırımcıların duygu ve düşüncelerini ölçen piyasa duyarlılığı göstergelerimiz var . Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi birçok kişiden sadece biridir. Diğer örnekler arasında Kripto piyasalarında balinalardan yapılan büyük transferleri izleyen Augmento ve WhaleAlert‘ten Boğa ve Ayı Endeksi gösterebilir. Bir dereceye kadar, kripto araştırmaları büyük ölçüde sosyal medyayı, toplumu ve kamuoyunu analiz etmeye dayanır. Bu nedenle, duyarlılık analizi bu varlık sınıfı için kullanışlı olabilir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi tam olarak nedir?

CNNMoney başlangıçta hisse senetleri ve hisse senetleri için piyasa duyarlılığını analiz etmek için Korku ve Açgözlülük Endeksi’ni oluşturdu. Alternative.me zamandan beri sürümlerini kripto pazarına göre uyarladılar. 

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasa katılımcılarının açgözlü mü yoksa korkulu mu hissettiklerini belirlemek için farklı eğilimlerden ve piyasa göstergelerinden oluşan bir sepeti analiz eder. 0 puan aşırı korkuya işaret ederken, 100 aşırı açgözlülük gösterir. 50 puan piyasanın biraz nötr olduğunu gösteriyor.

Korkulu bir piyasa, kripto para birimlerinin değerinin düşük olduğunun bir göstergesi olabilir. Bir pazarda çok fazla korku aşırı satışa ve aşırı paniğe yol açabilir. Korku, piyasanın uzun vadeli bir ayı trendine girdiği anlamına gelmez . Bunun yerine, bunu genel piyasa duyarlılığına kısa veya orta vadeli bir referans olarak düşünebilirsiniz.

Piyasadaki açgözlülük tam tersi bir durumdur. Yatırımcılar ve yatırımcılar açgözlüyse, aşırı değerleme ve balon olasılığı vardır. FOMO’nun (kaçırma korkusu) yatırımcıların piyasaları pompalayarak Bitcoin’in fiyatını aşırı değerlemesine neden olduğu bir durum düşünün. Başka bir deyişle, artan açgözlülük aşırı talebe yol açarak fiyatı yapay olarak şişirebilir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi nasıl çalışır?

Her gün, Alternative.me 0 ile 100 arasında yeni bir değer hesaplar. Temmuz 2021 itibariyle, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi yalnızca Bitcoin ile ilgili bilgileri kullanır. Bunun arkasındaki neden, BTC’nin fiyat ve duyarlılık söz konusu olduğunda bir bütün olarak kripto piyasasıyla önemli bir korelasyonudur. Gelecekte, muhtemelen Ether (ETH) ve BNB de dahil olmak üzere diğer büyük paraları kapsayacak planlar var.

Dizinin ölçeğini aşağıdaki kategorilere bölebilirsiniz:

  • 0-24: Aşırı korku (turuncu)
  • 25-49: Korku (sarı/sarı)
  • 50-74: Açgözlülük (açık yeşil)
  • 75-100: Aşırı açgözlülük (yeşil)

Endeks, beş farklı ağırlıklı piyasa faktörünü birleştirerek değeri hesaplar. Bir göz atalım:

  1. Volatilite (endeksin %25’i). Volatilite, Bitcoin’in mevcut değerini son 30 ve 90 günlük ortalamalarla ölçmektedir. Burada endeks volatiliteyi piyasadaki belirsizlik için bir stand-in olarak kullanıyor.
  2. Piyasa ivmesi/hacmi (endeksin %25’i). Bitcoin’in mevcut işlem hacmi ve piyasa ivmesi önceki 30 ve 90 günlük ortalama değerlerle karşılaştırılır ve daha sonra birleştirilir. Sürekli yüksek hacimli satın alma olumlu veya açgözlü piyasa duyarlılığını göstermektedir.
  3. Sosyal medya (endeksin %15’i). Bu faktör, Bitcoin ile ilgili Twitter hashtag’lerinin sayısına ve özellikle etkileşim oranına bakar. Tipik olarak, sürekli ve alışılmadık derecede yüksek miktarda etkileşim, korkudan çok piyasa açgözlülüğüyle ilgilidir.
  4. Bitcoin hakimiyeti (endeksin % 10’ı). Bu girdi BTC’nin pazardaki hakimiyetini ölçmektedir. Artan piyasa hakimiyeti, madeni paraya yeni yatırım ve altcoinlerden gelen fonların olası yeniden tahsisini göstermektedir.
  5. Google Trendler (dizinin %10’unu). Bitcoin ile ilgili arama sorguları için Google Trends verilerine bakarak, endeks piyasa duyarlılığı hakkında öngörüler sağlayabilir. Örneğin, “Bitcoin Scam” aramalarındaki artış piyasada daha fazla korkuya işaret edecekti.
  6. Anket sonuçları (%15 Endeks Puanı). Bu giriş şu anda duraklatılmış ve bir süredir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi neden yararlıdır?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasa duyarlılığı değişikliklerini kontrol etmek için değerli bir araç olabilir. Büyük salıncaklar, piyasanın geri kalanı trendi takip etmeden önce giriş veya çıkış fırsatı sağlayabilir. Bunun kısa bir örneğini, toplam kripto para piyasa değerinin son üç ayını endeks rakamlarına göre kontrol larak görebiliriz.

 

Önemli Nokta, 26 Nisan 2021’i, endeks değerinde 73’ten (Açgözlülük) 27’ye (korku) önemli bir dalgalanmanın dibini gösterir. Nokta 2, 12 Mayıs 2021’de 68’den (açgözlülük) 26’ya (korku) başka bir slaytın başlangıcını gösterir. Bu değişiklikleri genel kripto piyasası kapitalizasyonu ile karşılaştırarak bunun kripto piyasasıyla eşleşip eşleşmediğini görebiliriz.

İkinci önemli nokta, 12 Mayıs’ta 2,53 trilyon dolarlık zirveye tırmanmadan önce 26 Nisan’ın 1,78 trilyon dolardan (USD) başladığını gösteriyor. Bunu yukarıda gördüklerimizle birleştirirseniz, açgözlülükten korkuya kadar büyük bir duygu salınımı görürsünüz. Piyasa daha açgözlü hale geldikçe, genel piyasa değeri maksimuma ulaşana kadar yükselir. Maksimumda, duyarlılık bir kez daha keskin bir şekilde düşer.

Örneğimizle, endeks bir satın alma fırsatı bulmada ve piyasada bir satış tahmininde yardımcı oldu. Endeksi kullanarak, duygusal tepkilerinizin abartılı mı yoksa piyasa ile uyumlu mu olduğunu kontrol edebilirsiniz. Ama her zaman her durum için yararlı olacak mı? Büyük ihtimalle, hayır.

Endeksi uzun vadeli analiz için kullanabilir miyim?

Gösterge, kripto piyasası döngülerinin uzun vadeli analizinde de işe yaramıyor. Bir boğa veya ayı koşusu içinde, birden fazla korku ve açgözlülük döngüsü vardır. Bu anahtarlar, salıncak yatırımcılarının yararlanması için yararlıdır. Ancak tutunmak isteyen yatırımcılar için boğadan ayı piyasasına değişimi sadece endeksten tahmin etmek zor olacak. Uzun vadeli bir bakış açısı elde etmek için diğer pazar yönlerini analiz etmeniz gerekecektir.

Her zaman olduğu gibi, önerilen tavsiye, yalnızca bir göstergeye veya analiz tarzına güvenmemenizdir. Herhangi bir para yatırmadan önce kendi araştırmanızı (DYOR) yaptığınızdan ve sadece kaybetmeyi göze alabildiğinizi yatırdığınızdan emin olun.

Sonuç

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, bir dizi temel ve piyasa duyarlılığı ölçümlerini toplamanın ve özetlemenin basit bir yoludur. Bunu kendiniz yapmak zorunda kalmak yerine, sosyal medyayı, Google Trendleri ve diğer istatistikleri izlemek için göstergeye güvenebilirsiniz. Analizinize dahil etmek istiyorsanız, daha dengeli bir görünüm elde etmek için diğer ölçümler ve göstergelerle tamamlamayı düşünün.