Bitcoin tohum anahtar kelimenizi nasıl koruyabilir ve ne çeşit kripto cüzdanı seçmeliyiz.

Kripto cüzdan tohum anahtar kelimenizi nasıl koruyabilir ve ne çeşit kripto cüzdanı seçmeliyiz.

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2020

Okuma süresi: 4 dakika

Okuma zorluğu : Teknik, kriptolama

Seed yani Tohum anahtar kelimesi fikri kripto paralarınızın evrensel bir yedekleme anahtarıdır ve cüzdanınıza erişilemez durumda paranızı yönetmenin ve güvence altına almanın önemli bir şifre olan kısmıdır.

Tohum anahtar kelimesi nasıl çalışır?

BIP39, 0-2047 aralığında 12 ile 24 arasında rastgele seçilerek daha sonra ana tohum anahtarı oluşturmak için kullanılan bir mnemonik cümle oluşturma işlemini açıklar. Her sayı, İngilizce sözlükten önceden ayarlanmış bir sözcük listesindeki bir sözcük dizinini temsil eder (diğer diller, Türkçe için de geçerlidir). Bu dizin numaraları daha sonra bir ana anahtar oluşturmak için kullanılır ve kullanıcı sonunda mnemonic cümle veya tohum tümceciği ile sunulur. Kullanıcı bu kelime listesini doğru sırada yedekledikçe, tüm özel anahtarlar ana tohum kelimeden oluşturulduğu için her zaman anahtar kelime bulabildiği için kripto larını geri alabilecek ve erişebilecekdir. Bir tohum cümlesinin mekaniğini gözden geçirilirken genellikle gözden kaçan bir özellik, sözlükteki tüm sözcüklerin ilk 4 karakter tarafından benzersiz olarak tanımlanan bildiği gerçeğidir, bu da bazen küçük bir dokunmatik yüzey kullanmanız gereken donanım cüzdanlarını yazmayı kolaylaştırır ve aynı zamanda daha uzun sözcükleri yanlış yapmayı zorlaştırır.

bitcoin ewallet anahtar kelime

Bitcoin e-cüzdan anahtar kelime

Eğer bilinen 2048 kelime sözlüğünden 12 kelimelik bir liste rastgele böyle önemli bir anahtarı seçmek için küçük bir set gibi geliyorsa, o zaman insanlar ne kadar büyük, büyük sayılar olduğunu hayal etmede gerçekten zorlanır.

Eğer birisine ilk 6 kelime mi doğru sırayla verseydim, yine de 20480 kombinasyonlarının anahtar alanını aşması gerektiğinde karşısına: 73.786.976.294.838.206.464 seçenek. Saniyede 100 milyar tahmin yapabilirsek bile tüm anahtar alanının üzerinden geçmemiz ve mümkün olan tüm kombinasyonları kapsamımız 23 yıldan fazla sürecekdir. Ve bu da ilk 6 kelimeyi söylediğimiz tek bir mnemonik tekniği için geçerli.

Kripto cüzdanları şifrelemesi kullanabileceğiniz mnemonik tekniğini uyguladığınızda fiziksel kripto cüzdan çözümleri.

Kalem ve kağıt

Kulağa ne kadar kolay gelse de, kalem ve bir kağıt parçası tohum kelimenizi depolamak için en kolay yaklaşımdır, çok yaygındır ve son derece güvenli bir yedekleme sunar.

Artıları

 1. Güvenli, kimse bir kağıda uzaktan erişemez.
 2. Ücretsiz

Eksilerini

 1. Kolayca yok edilebilir.
 2. Kaybetmesi kolay.

Olası iyileştirmeler

 1. 24 tohumlu bir tümcecik kullanılırsa, sözcükleri 3 bölüme bölebilirsiniz. Bölüm A 1-16, B bölümü 9-24, C bölümü 1-8 ve 17-24 pozisyonlarında kelimeleri tutar. Birkaç kopya yapın ve güvendiğiniz kişiler arasında bölün. Her iki paylaşım tam ifadeyi kurtarabilir.
 2. Yukarıdaki daha iyi, henüz daha karmaşık bir yaklaşım “m-of-n shares” mnemonics bölmek için Shamir Gizli Paylaşım Programı kullanmaktır. Bu kurtarma eşiğini denetlemesine olanak sağlar.
 3. Sözcükleri çeşitli konumlara bölün, her birinin birden çok kopyasını yapın.
 4. Birkaç kopya yap.
 5. Su hasarlarını önlemek için laminat uygulanabilir.
 6. Bir parola ayarlayın, başka bir yerde saklayın.

Fiziksel kripto cüzdan çözümleri

Son birkaç yıl içinde, yeni fiziksel cihazlar bir sürü dayanıklılık açısından kalem ve kağıt çözüm üzerinde ciddi bir yükseltme sunan pazara getirilmiştir. Bu aygıtlar genellikle tohum ifadenizi metal bir plakaya kayıt tutmanızı sağlar,cd ler floppy diskler gibi, bu nedenle bir kağıt parçasıyla aynı güvenliği sağlar, ancak ek dayanıklılık sağlar. Bu yaklaşım sizin için en uygunsa, Jameson Lopp’un bu tür çözümleri kapsamlı bir şekilde test etmenizi öneririm.

Artıları

 1. Güvenli, kimse cebinizdeki usb yazılmış cüzdan koduna veya harici hardisk de tutulan toğum anahtar kelimesine uzaktan erişemez.
 2. Yangın, korozyon ve diğer fiziksel hasara karşı özel amaçlı üretilen cihazlar dayanıklıdır.

Eksileri

 1. Ücretsiz değil
 2. Normal USB veya harici hardiskler yangın, korozyon ve diğer fiziksel hasara karşı son derece dayanıklı değildir.

Olası iyileştirmeler

 1. Farklı konumlara bölünmüş birkaç cihaz satın alın.
 2. Giriş leri için bir parola ekleyin
 3. Değil bir gelişme, ama dikkate alınması gereken çok ucuz ve sağlam bir alternatif piyasada bulunabilir

Bulutta kripto cüzdan saklama

Bazıları, en iyi yaklaşımın basit bir metin dosyasını güçlü bir parolayla şifreleyerek google sürücünüzde, Dropbox’ınızda veya başka bir bulut sağlayıcınızda (hatta birden çok dosya) depolamak olduğunu ileri sürer.

Artıları

 1. Güvenli, güçlü şifreleme kullanarak güçlü bir parola ile şifrelenmiştir.
 2. Uzun yıllar erişilebilir olmalı, neredeyse yok edilemezdir veriler.

Eksileri

 1. Tohum anahtar kelimeniz herhangi bir elektronik cihaza yazmak, tohum deyiminin güvenlik düzeyini anında azaltır.
 2. Artık şifrelenmiş dosya için parolanızı depolamanız / ezberlemeniz gerekir.

Olası iyileştirmeler

 1. Birden çok bulut sağlayıcısı kullanın.
 2. Güçlü şifreleme ve güçlü bir parola kullanın, aynı zamanda hatırlayacağınız bir parola yı kullanmak için çok dikkatli olun.

Ezberleme

Bazı insanlar servetleri için en güvenli yerin kendi zihinlerinde olduğunu hissederler ve ya tohum cümlesi kelimelerinizi ezberlemenin, hatta kelime listesindeki indeks konumlarını ezberlemenin yolları vardır, kelimelerden hatırlamanız gereken şeyi uzun bir sayı listesine dönüştürürler.

Artıları

 1. Güvenli, hiç kimse uzaktan zihninize erişemez (henüz beyninize ulaşamazlar teknik olarak).

Eksileri

 1. Muhtemelen unutursun.
 2. Elbette, unutacaksın, bunu yapma.

Olası iyileştirmeler

 1. Yok, yapma.

Sitemizin incelemeleri ile Binance veya Coinbase gibi Türkiye kayıtlı servis sağlayıcılardan hesap açıp, dilediğiniz cüzdan çözümü ve anahtar kelimeniz belirleyip güvenli Kripto para dünyasına adım atabilirsiniz.

Tagged with:

Yorum yapın