Kripto Para Türkiye Yaygınlaşma orani

Kripto Para Ne Kadar Yaygındır?

Tarih. Düzenleme :28 Ekim 2020

Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2020

Kaynak. Katharina Buchholz

Okuma Süresi. 2 Dakika

Güvenilir Statista verilerine dayanarak, kripto paranın Türkiye içinde kullanımı dünya sıralamasında dördüncü sıraya çıktı ve yükselişi Türkiye de teknolojilerin hızlı adaptasyonu ile çok daha fazla yaygınlaşıcak görünüyor.

Para transferlerinde havalelere olan güven ve telefon ödemelerine kadar para transfer yapılabilme yaygınlığı, Afrika’nın en büyük ekonomisinde kripto para kullanımında ani bir artışa yol açmıştır. Statista Küresel Tüketici Anketi’nde 65 ülke arasında, Nijeryalılar en çok kripto para birimi kullandıklarını veya sahip olduklarını söyleyebilirler.

Nijeryalıların neredeyse üçte biri bunun kendilerine uygulandığını söyledi. Bitcoin.com göre, sınır ötesi para göndermenin yüksek maliyeti, pek çok kişi denizaşırı işçilere ve ailelerine hizmet veren yerel kripto para borsalarına, Binance gibi yönelmelerine neden oldu. Nijeryalılar da sık sık birbirlerine para göndermek için de dükkanlarda ödeme almak için telefonlarını kullanıyorlar. Son zamanlarda, ülkedeki işletmeler telefon ödeme seçeneklerine kripto eklentileri ekleyerek Nijeryalıların günlük yaşamlarında kripto para birimi kullanabilecekleri başka bir kolaylık ekliyorlar.

Vietnam, Güney Afrika, Türkiye ve Peru‘da da yüksek kripto para sahipliği ve kullanım oranları kaydedildi. Ankete göre, birçok kripto para birimi kullanıcısının bulunduğu dünya bölgelerinden biri Latin Amerika oldu. Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Şili kripto para biriminin kabulü çift haneli rakamlara ulaştı. Bu arada, İspanya İrlanda (her biri yüzde 10) ve Yunanistan (yüzde 11) ile birlikte Avrupa’da en yüksek kripto para kabul etme oranları ile avrupada  ilk oldular. Asya ve Afrika ülkeleri de kripto para kabul hala çok düşük olduğu Avrupa ve İngilizce konuşan ülkelerin ekonomileri daha çabuk kripto para piyasalarına adepte olmaya başladı. 

Japonya, son olarak, en az sayıda insanın kripto para birimiyle uğraştığı ankette düşük uyumlulukda ülke oldu. Ankete katılanların sadece yüzde dördü, İsveç ve Danimarka ile birlikte ankette en düşük olan kripto ürünlerle ilgili deneyime sahip olduklarını belirtti.

statista-kripto-para-kullanimi

Statista Ülkelere göre Kripto para adaptasyonu

 

Güncel Kripto para ve Borsaları hakkında bilgi almak isterseniz email bültenimize üye olabilirsiniz ve kripto para hediye çekilişlerimizden haberdar olabilirsiniz.


Tagged with:

Yorum yapın