NFT Satmaya Nasıl Başlarım?

NFT Resim Satmaya Nasıl Başlarım?

Binance NFT Market, NFT nasıl satabilirim ve NFT ye giriş.

Binance NFT Market, NFT nasıl satabilirim ve NFT ye giriş.

NFT Sanatçıları Yasal

Beeple’ın dijital sanatının bir parçası yakın zamanda 69 milyon dolara satıldı, evet, “milyon.” Bu bazı insanlar için mantıksız görünebilir, ama düşündüğünüzde 69 milyon dolara bir tablo almaktan çok farklı değil.

“Ama duvara NFT asamazsın!” Hayır, bunu yapamazsınız. Ama orada sergilenmiyorlar. Ve Metaverse’in yaratılmasıyla, NFT’ler, Beeple’ın 69 milyon dolarlık parçasının alıcının yerleştireceğinin açıklandığı Metaverse içindeki sanat müzelerinde duvarlara asılabilir.

Dijital sanat eskiden beridir var. Yine de  sanat yaratmak için daha iyi bilgisayarların, tabletlerin ve yazılımların ortaya çıkmasıyla, dijital sanat geleneksel sanata karşı bir devrim geçiriyor ve şiddetli bir arz talep ekonomisine dönüşüyor.

NFT nedir?

NFT, Takas Edilemez Jeton-Değer anlamına gelir. Blockchain üzerine bir NFT kurulduğunda çoğaltılamadığı anlamına gelir. Yani, “Sadece ekran görüntüsü alabilirsiniz!” diyen herkese. Bunu yapabilirken, ekran görüntüsü hiçbir şeye değmeyecektir, çünkü bunu kanıtlamak için Blockchain doğrulamasına sahip olmayacaktır. O ekran görüntüsünü “mint”(NFT Çevirmek) yapmış olsanız ve yaptığınız kopya Blokzincire kayıtlasınız bile, yine de ünlü bir tabloyu kopyalamak ve aslı gibi onaylanmadığı için bir kopya olarak değer görücekdir.

Bir şeyi “mint” yapmak ne demek? Bu kelime, bir şeyi NFT’ye dönüştürme işlemidir; kaynatılır, mint etmek Blockchain’de yeni bir belirteç oluşturma eylemidir (bu NFT’ye kalıcı olarak eklenir). Bir NFT’yi basmanın avantajlarından biri, yaratıcının NFT popüler yapan ekosistemi ise, yerleşik bir komisyona (genellikle% 10-30) bağlamaktır, yani NFT satın alan biri daha sonra komisyonları ekliyerek tekrar satışa çıkartabilir ve popüler NFT sürekli el değiştirerek ilk satan alana komisyonu dağıtılarak yeni satıcılara daha değerli olarak eklenir.

Geçmişte yaptığım sanat bir NFT olabilir mi?

Elbette.

Şu anda NFT’lerin ilk günlerindeyiz ve her şey yolunda gidiyor ve NFT ler değer kazanmaya devam ediyor. Herkes NFT pazarlarında dijital sanat eserleri, memler, karalamalar, GIF’ler ve resimler gibi diğer medyaları satabilir.

Hatta NFT’ler yapmakla ilgili bir mim basabilir ve bunu bir NFT olarak satabilirsiniz!

NFT’leri oluşturmak için neye ihtiyaç vardır?

Bunları yapmaya başlamak için kripto veya NFT’ler hakkında bir arka plana ihtiyacınız yoktur, ancak NFT yolculuğunuza başlamak için Ethereum ve kripto cüzdanı gibi birkaç şeye daha ihtiyacınız vardır. Bu terimler tanıdık gelmiyorsa sorun değil. Telefonunuzdan her şeyi sadece birkaç dakika içinde ayarlayabilirsiniz.

Adım 1: Ethereum Cüzdanı Alın

Ethereum cüzdanı gibi bir kripto cüzdanı oluşturmanız gerekir; NFT yapmak, satmak ve satın almak için bu cüzdana ihtiyacınız vardır. Cüzdanınız ayrıca NFT pazarlarına güvenli bir şekilde giriş yapmanızı sağlar.

Aşağıda listelenen siteler, hemen hemen her merkezi NFT pazarıyla çalışan tanıdık kripto cüzdan yerleridir.

Coinbase Cüzdan

Burası yeni başlayanlar için mükemmel bir yer.

Coinbase bugün web’deki en büyük kripto borsalarından biridir ve cüzdanları sanal para birimi dünyasına yeni gelen herkes için mükemmel bir seçimdir.

Meta Mask

Hem tarayıcı uzantısı hem de iOS ve Android’de bir mobil uygulama olarak erişilebileceği için seçenek harika.

Metamask, NFT pazarlarına kolayca bağlanır ve kripto satın alma işlemini kolaylaştırır, bu nedenle madeni para satın almak için diğer uygulamaları kullanmak zor değildir.

Rainbow- Gökkuşağı

Rainbow, Ethereum varlıkları göz önünde bulundurularak inşa edilmiş yeni bir cüzdandır. Yani, evet, Bitcoin’i bu cüzdanda tutamazsınız, ancak çoğu NFT Ethereum Blockchain üzerine kurulduğundan bu çok zor değildir. Rainbow, iOS ve Android’de kullanılabilir ve Ethereum’un satın almasını inanılmaz derecede kolaylaştırır.

Adım 2: Az miktarda Ethereum satın alın

NFT Gaz ücretlerini” ödemek için NFT’leri listelemek/satmak, satın almak ve liste dışı bırakmak için Ethereum’u satın almanız gerekir. Gaz ücretleri NFT’lerin işlemlerinin maliyetleridir.

Ethereum’un fiyatı sürekli dalgalanır, bu nedenle Ethereum’a (ETH) yatırım yapmak ve bu miktarı satın almak istediğiniz bir Türk Lirası miktarına karar vermek gerekir. Yukarıda belirtilen MetaMask ve Rainbow cüzdanları, doğrudan cüzdanınızdan kripto satın almanıza ve orada saklamanıza izin tanır. Öte yandan, Coinbase Wallet ayrı bir borsadan satın almanızı ve Coinbase cüzdanınıza taşımanız gerekebilir.

Adım 3: Cüzdanı bir NFT Marketplace’e takın

Cüzdanınızı kurduktan ve ETH’yi satın aldıktan sonra, şimdi NFT’lerinizi listelemek istediğinize karar verdiniz. Ancak, OpenSea acemiler için başka bir iyi noktadır.

Rarible’ı kullanmak istiyorsanız cüzdanınızı şu şekilde bağlayabilirsiniz. İlk olarak, siteye gidin ve ekranın sağ üst köşesinde Bağlan yazan düğmeye tıklayın. “Bağlan” düğmesi siteye geldiğiniz andan itibaren görülebilir.

Bağlan düğmesine tıkladiğinizde, MetaMask veya Rainbow cüzdanlarını kullanıyorsanız WalletConnect seçeneğini tıklayacaksınız. Ancak, Coinbase Wallet kullanıyorsanız, WalletLink. Dikkat etmesi gereken bir şey var: Bu iki cüzdan bağlantısı diğer cüzdanları destekliyor.

Bağlantı seçiminizi seçtikten sonra ekranda bir QR kodu görünecektir. Kripto cüzdanınızın uygulamasını açın ve bu kodu tarayın. Bu QR kodunu taradıktan sonra, kripto cüzdanınızı Rarible’a bağlamak istediğinizi söyleyen onay düğmesine tıklayın.

Bu şekilde cüzdanınızı bağlamanız güvenli ve Rarible, herhangi bir satın alma veya satışı sonuçlandırmadan önce cüzdan uygulamasını kullanarak satın alma işlemini doğrulamanızı gerektirir ve bunlar Rarible tarafından güvenlik amaçlı kayıt edilir. Cüzdanınızı Rarible’a bağladıktan sonra hesabınız hemen oluşturulur. Hesabınız oluşturulduktan sonra, NFT’leri oluşturmak, tutmak, satmak ve basmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olursunuz.

NFT’leri nerede satabilirsiniz?

Birçok NFT pazarı zaten var ve görünüşe göre her gün yenileri ortaya çıkıyor. Bu makale ilk başlıyanlara yönelik olduğundan, NFT dünyasında hala deneyim kazananlar için en çok NFT pazarı haline gelen iki pazara odaklanacağız.

Rarible ve OpenSea’den zaten bahsettik, bu yüzden aşağıdaki iki nokta kapsamlı açıklamalar olmayacak, ancak soruyu cevaplamak için tekrar onlara değineceğiz.

Rarible

Rarible, NFT oluşturmak, satmak ve toplamak isteyen herkes için çok kolay erişilebilir bir sitedir; Rarible’ın avantajlarından biri, yeni kullanıcıların en baştan iş oluşturmasına ve satmasına izin veren birkaç NFT pazarından biri olmasıdır. Bu olanak yalnızca davet edilen sitelerle dolu bir dünyadan misafirperver ve ferahlatıcı özellik. Bazı siteler mint çalışmalarını zorlaştırmıştır, ancak bu, kedinizin bir fotoğrafını Instagram’a yüklemek gibi basit hale getirmek için mükemmel kolaylık sunar.

OpenSea

OpenSea, göreceli eşitliğe sahip hem büyük hem de küçük ölçekli içerik üreticilerini teşvik etmede mükemmeldir. Örneğin, ana sayfalarına bakarsanız, hem büyük hem de küçük içerik oluşturucuları ön planda görürsünüz.

OpenSea, ilk NFT pazarlardan biriydi ve bu yüzden güvenilir bir geçmişe sahipler, sitenin tüm panoda değişen fiyatlarla muazzam bir kütüphaneye sahip olduğundan bahsetmiyorum bile. Buna ek olarak, OpenSea’deki kütüphane GIF’ler, dijital sanat ve diğer platformlarda gördüğümüzden daha fazla NFT türüne sahiptir.

Bu pazar aynı şekilde Rarible gibi harika bir başlangıç noktasıdır.

Nasıl NFT yapabilirim?

Adım 1: Dijital Sanat Dosyası Oluşturma

NFT oluşturmanın birçok yolu vardır; Bunu yapmanın tek bir yolu yok. Market dosya biçiminizi desteklediği sürece dosyayı yükleyebilirsiniz. .txt, jpg, mp3, png, GIF veya mp4’te bulunan herhangi bir görüntü, grafik, ses veya video Rarible veya OpenSea’de NFT’ye dönüştürülebilir.

Eğer bir trend aşığıysanız, bunları NFT’lere dönüştürebilirsiniz! GarageBand’de oyalanmayı seviyorsanız, bu seslerden veya şarkılardan birini mp3’e dönüştürin. Sonsuz bir döngüde sokakta yürüyen bir kişinin 3D render’ını oluşturursanız, bu da bir NFT olabilir.

Adım 2: Bir Fiyata Karar Verin ve Sanatınızı Bir Pazarda Listeleyin.

İşlemi başlatmak için ekrandaki oluştur düğmesini tıklatın; bu, rarible veya OpenSea gibi kullandığınız sitenin ekranının sağ üst köşesinde olabilir.

Bu platformlar, sanatınızı birden fazla öğeden oluşan bir koleksiyon veya türünün tek örneği bir parça olarak basmak isteyip istediğinizi soracak.

Bir öneri notu — Kapwing’i kullanmayı deneyin! Bu site, NFT’leriniz için daha fazla tasarlamanıza ve kazanmanıza yardımcı olmak için iyi tasarlanmış çok sayıda fonksiyona sahiptir. Örneğin, bu ücretsiz stüdyo editörü videolar, GIF’ler oluşturmak, görüntüleri ve GIF’leri yeniden boyutlandırmak, mem yapmak ve daha fazlası için oldukça basittir.

Trend NFT’ler için bir başka mükemmel seçenek, nişinizse (veya olacaksa) Mematic’tir.

Adım 3: Teklifler için Duraklatma

NFT’niz basıldıktan ve listelendikten sonra, arkanıza yaslanıp tekliflerin gelmesini bekleyebilirsiniz. Ancak, birçok platform teklifler geldiğinde size bildirim göndermez, bu nedenle check-in yapmayı hatırlamanızı gerektirir.

NFT oluşturmak neden bu kadar pahalı?

Birçok yeni NFT yaratıcısı tarafından bilinmeyen şey, biraz sanatı bir NFT’ye dönüştürmek, ilgili Blockchain’de basılacak benzersiz bir dijital coin talep ediyor. Ayrıca, bu madalyonun bileşimi, tüm bilgisayar ızgarasını içeren oldukça karmaşık bir hesaplama görevini zorunlu kılmaktadır.

Örneğin, ethereum ağını mint yapmak için kullanıyorsanız, NFT’nizi listelemek hesaplamada yer alan güç ve efor için bir “gaz ücreti” içerir.

Bununla birlikte, gaz ücretleri sürekli olarak dalgalanır (daha önce de belirtildiği gibi) ve bu nedenle gaz ücretini tahmin etmek, hatta tespit etmek zor olabilir. Ama üzülme! NFT Gas Fee-Üçret Hesaplama Aracı, her merkezi NFT Marketplace’ten gaz ücreti tahmini sağlar.

Bu nedenle, NFT’lere dahil olmak istiyorsanız, umarım bu yazı sizi bunu yapacak bilgi ve güvenle başlangıç sağlar ! Yaratıcı olmanız için heyecan verici bir dünya olduğu kesin. NFT’leri satmaya başlamak istiyorsanız, ancak sanatsal olarak eğilimli değilseniz.

NFT Dünyasına adım atmak için Binance NFT Dünyası ile tanışın.

Tagged with:

Yorum yapın