Stablecoins Nedir,kripto paraya geçişin köprüsümü ?

Stablecoins Nedir ?

Stablecoins hakkında bilgilendirme,kullanım alanları, kripto para dünyasına geçişin köprüsü

Kripto para birimine yatırım yapan çoğu insan, parayı bir madeni paradan diğerine taşımanın veya yatırımlarını bir madeni paradan çekip güvenli bir yere yatırmanın bir yolunu arar. Nakitten kriptoya dönüştürmek ve birden fazla kez geri dönmek size oldukça fazla ücrete mal olabilir – bu yüzden çözüm nedir? 

Fiziksel,Ekonomik dünyadaki paranızın tam değerindeki karşılığı stablecoin, sabit değerdeki para dijital dünyadaki tam değişimin değerin karşılığıdır.

stablecoin-binance

Stablecoin desteklediği binance kripto borsa piyasası

Stablecoins dünyasına hoş geldiniz.

Stablecoin’ler kripto para sektörünün en önemli parçalarından biridir ve önümüzdeki yıllarda büyük bir geçişi köprü kurmayı amaçlayan bir değişim ölçüsü haline alıcakdır. Bu makalede, stablecoinlerin neden önemli olduğunu ve sizin için ne anlama geldiğini özetleyeceğiz.

Stablecoins – İstikrarsız Bir Pazara İstikrar Getirmek

Kripto para birimine dahil olan herkese sorun ve size şunu söyleyecekler: Bu pazar kararsız ve sürekli dalgalanıyor. Bu bir özellik, yani volatilite olması hata değil; kripto para birimi hakkında en sevilen şeylerden biri, belirli bir coin’de görebileceğiniz hızlı fiyat değişimidir. Bitcoin bugün 10.500 dolar, yarın ise 12.500 dolar değerinde olabilir – geçtiğimiz yıl birçok altcoin‘de olduğu gibi daha geniş fiyat değişiklikleri daha da hızlı gerçekleşebilir.

Stablecoinler doğası ve amacı gereği farklıdır. Bir stablecoin’in fiyatı başka bir değere sabitlenmiştir; çoğu madeni para 1:1 oranında ABD Doları’na sabitlenir, ancak bazı paralar Paxos Gold (PAXG) için olduğu gibi diğer varlıklara sabitlenir. Stablecoin’in yararı, ne olursa olsun değeri değişmeyeceğinden emin olabileceğiniz para veya madeni değerlerinizi hareket ettirebileceğiniz bir alan vermesidir. Bunun nasıl çalıştığını anlamak için bir örnek verelim.

İlk Kez Yatırımcı iseniz.

Diyelim ki şu anda 250 dolar değerinde Bitcoin satın aldınız. Piyasa büyüdükçe fiyat değişimini izlemekten keyif alırsınız; Bir gün değerinin 265 dolar, ertesi gün 240 dolar eder. Ancak, diyelim ki bir gün fiyat yukarı doğru patlıyor ve sahip olduğunuz şey şimdi 400 dolar değerinde Bitcoin! Bununla beklediğiniz kârlı ayın üzerindesin ve kârını kilitlemek istiyorsun. Peki ne yapabilirsin?

Bitcoin varlıklarınızı satarsanız bu parayı kazanmış olursunuz. Ancak, çoğu yer itibari paraya dönüştürmek için sizden ücret alır; ayrıca, bu parayı Bitcoin’e geri taşımak istiyorsanız, muhtemelen tekrar bir ücret ödemeniz gerekecek. Belki de şimdi çekilmek, fiyatın ne yaptığını izlemek ve daha sonra geri satın almak istiyorsunuz – bunu yapmanın en iyi yolu fiat’a dönüştürmek mi?  Aslında değil, stablecoin’lerin devreye girdiği yer.

Bitcoin’inizi bir stablecoin’e dönüştürerek, paranızın değerini koruyacağından emin olabilir ve daha fazla seçeneğiniz olabilir. Şimdi 400 $ değerinde bir stablecoin var; orada tutabilir, fiat’a dönüştürebilir veya farklı bir kripto para birimine dönüştürebilirsiniz. Stablecoins, kazançlarınızı park etmek, seçeneklerinizi göz önünde bulundurmak ve bir sonraki yatırım hamlenize karar vermek için güvenli bir liman sağlar – baskı yok, saat yok ve çevrim masrafı kuruşlar değerinde olucakdır.

Kurumsal Yatırımcı

Stablecoin’ler ortalama bir yatırımcı için bariz bir kazanç olsa da, kurumsal yatırımcılar için daha da çekicidir. Büyük miktarlarda kripto para birimi alıp satmak isteyen kişi, şirket ve firmaların, fiyatların yanlış yönde dalgalandığında garantili ve güvenli geri dönüş seçeneklerine sahip olması gerekir. Stablecoins, bu yatırımcıların kriptoya geçerken kendilerini güvende hissetmeleri için gerekenleri sunar.

Son zamanlarda büyük kurumların göz kamaştırıcı miktarlarda kripto para birimi satın almasıyla gördüğümüz gibi, bu yatırımcılar kripto para dünyasına ciddi bir şekilde bakıyorlar. Köprü görevi gören stablecoin’ler sadece anlaşmayı daha da tatlandırmaya ve kripto para piyasasına girip çıkmak için daha fazla yol sağlamaya yarar.

Bir stablecoin’e nasıl güvenebilirim?

Merak ediyor olabilirsiniz: Bir stablecoin’in her zaman değerini koruyacağından nasıl emin olabilirim? Bu iyi bir soru ve birçok insanın kriptonun bu önemli kısmına bakarken sorduğu bir şey. İşte her madalyonun değerini nasıl koruduğuna dair hızlı bir özet.

USDTTether (USDT), tüm stablecoinlerin en büyük piyasa değerine sahiptir. USDT’nin arkasındaki ekip, her USDT’nin değerini korumak için güvenli banka hesaplarında ABD Doları, Japon Yeni ve Euro gibi belirli miktarda itibari para birimi bulundurur. Sektördeki en eski stablecoin’lerden biri olan Tether ekibi, diğer para birimleri için stablecoin’lere de genişliyor. Özetle her USDT çevirdiğiniz dijital paranızın, eski ekonomik düzende bir yerel para değer karşılığı barındırmaktır.

USDC – Her USDC, CENTRE olarak bilinen bir grup tarafından yedekte tutulan bir ABD Doları tarafından 1:1 desteklendirilir. CENTRE konsorsiyumu ödeme şirketi Circle, kripto para borsası Coinbase ve Bitcoin madencilik şirketi Bitmain‘den oluşmaktadır. Rezervde tutulan varlıkların değerinin tüm USDC‘nin toplam değeriyle eşleştiğından emin olmak için bağımsız bir finans kuruluşu tarafından her ay bir denetim gerçekleştirilir.

PAX – Paxos Standard (PAX), her ay denetlenen bir hesapta eşdeğer miktarda ABD Doları rezerve eden Paxos ekibi tarafından destekleniyor. Paxos, genellikle ödeme işleme ve varlık hareketi alanlarına odaklanan finansal altyapı oluşturmaya odaklanan bir şirkettir.

TUSD – TrueUSD değeri, dijital değişim için istikrarlı bir para birimi olarak hareket eden ABD dolarına 1:1 olarak sabitlenmiştir. TrueUSD (TUSD), ABD Doları ile tamamen teminatlı ilk bağımsız olarak doğrulanmış dijital varlıktır. TUSD, TrueGBP ve TrueHKD de dahil olmak üzere diğer para birimleri için de stablecoin sunan deneyimli bir şirket olan TrustToken tarafından desteklenmektedir. ERC20 stablecoin, karşı taraf riskini azaltmak, şeffaf onay sağlamak ve dolandırıcılığa karşı yasal koruma sağlamak için birden fazla koruma aşaması kullanır.

BUSD – Kripto borsası Binance, Paxos ile ortaklık kurarak 1:1 ABD Doları rezervi tarafından desteklenen bir stablecoin olan BUSD‘yi oluşturdu. Binance zinciri ve Ethereum üzerinde çalışan BUSD transferleri, Ethereum üzerindeki yerel zincirinde katlanarak daha hızlı hareket edebilir. Binance dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir ve BUSD bu platformda ve çevresinde yaygın kullanıma sahip.

PAXG – Paxos Gold (PAXG), korunan bir kasada tutulan belirli bir altın çubuğuna iliştirilmiş belirli bir seri numarasıyla tahsis edilen bir ons altını temsil eden her PAXG parası ile PAX ile aynı ekip tarafından destekleniyor. Brinks tarafından sağlanan güvenliği kullanan Paxos, PAXG ağına dahil edilen her ons fiziksel altının güvendeliğini garanti eder.

Gördüğünüz gibi, stablecoin’ler, kripto para ekosisteminin benzersiz bir şekilde istikrarlı bir parçası haline getirmek için gerçek dünyadaki varlıklarla eşleştirilmiş kurumsal desteklere sahiptir.

Stablecoin desteklediği binance kripto borsa piyasası

Stablecoin desteklediği binance kripto borsa piyasası

Borsalar Arasında Daha Kolay Hareket

Stablecoins’in bir diğer avantajı, yatırımlarınızı borsalar arasında hareket ettirme yeteneğinin artmasıdır. Stablecoins ile, başka bir yerde kaçırmak istemediğiniz bir fırsat görürseniz, parayı bir borsadan diğerine taşıyabilirsiniz. Örneğin, rakip bir borsada yeni bir altcoin sunulduğunu gördüğünüzden, ancak Binance veya Coinbase de altcoin sunulmadığını varsayalım. Bir stablecoin’in bir kısmını bu borsaya taşıyarak, bu fırsatı kovalayabilir ve paranızı güvenebileceğiniz bir ekiple danışıp kripto borsasında değerledirmek için destek ve canlı destek den yardım alabilirsiniz – bu da doğrudan ortak bankamızdaki FDIC sigortalı nakit bakiyenizden 40’tan fazla kripto para birimi alıp satmanızı sağlar.

Stablecoins ve Binance

Kripto para birimini para taşımanın, yatırım yapmanın ve para kullanmanın en kolay yolu haline getirmeye odaklı binance, geleceğin para transferi ve yatırım bankacılığını şekillendiriyor. Bu çabanın bir parçası daha iyi bir geçiş oluşturmayı içerir; giriş için mümkün olduğunca az engel olmalıdır, bu nedenle hiçbir şey kripto dünyasına başlamanızı engelleyemez. Bu nedenle kayıtları hızlı, ücretleri düşük ve Destek Ekibimizi size yardımcı olmaya hazır hale getirdik.

Bir sonraki adım, kripto para birimini ortalama bir yatırımcı için daha erişilebilir hale getirmektir, bu yüzden Binance‘de her zamankinden daha fazla stablecoin sunulmakta. TUSD, PAXG ve BUSD, gibi mevcut stablecoin’lerimize ek olarak USDT, USDC ve PAX için destek ekledik. Binance’deki stablecoin sayısını artırmanın kullanıcılarımızın daha fazla seçeneğe, daha fazla seçeneğe ve daha fazla özgürlüğe sahip olmasını sağladığını düşünüyoruz.

____

Yatırımlarını korumak için doğru kararları almak için kendinizi daha bilgili ve güçlü hissetmenizi umuyoruz. Stablecoin’ler kripto para ekosisteminin önemli bir parçasıdır, bu nedenle temel düzeyde anlamak, ticaret ve yatırım söz konusu olduğunda size avantaj sağlayabilir. Stablecoins veya genel olarak Binance hakkında hala bir sorunuz mu var? 

Sosyal medyadan bize ulaşın: Twitter | Instagram | Facebook | Telegram

Tagged with:

One Response to “Stablecoins Nedir,kripto paraya geçişin köprüsümü ?”

Yorum yapın