2021’in 6 Kripto Para Piyasası Kilometre Taşı ve Trendleri

2021’in 6 Kripto Para Piyasası Kilometre Taşı

Tarih: 07-01-2022

2021-kripto-para-trendleri-binance-blog

2021 Kripto Para Trendleri Binance

2021 Kripto Para Kazandıran Trend Kategorileri

  • NFT’lerin artan popülaritesinden Facebook’un Meta’yı duyurmasına kadar, kripto paralar  2021’de bu çok yol kat etti.
  • 2022’ye birlikte girerken, kripto piyasasının 2021’de elde ettiği 6 etkileyici kilometre taşına bir göz atalım.
  • Dünya olaylarının 2022’de kriptonun geleceğini nasıl şekillendirdiğini de göz atıyoruz.

İyisiyle ve kötüsüyle 2021 kripto ve blockchain için olaylı bir yıl oldu. Tarihin en yüksek BTC fiyatına ulaşmaktan, çeşitli tokenların ve sektörlerin değişen ilgisine kadar, 2022’de kriptonun geleceğini şekillendiren 2021’deki çığır açan kripto olaylarını ve trendlerini listeledik sizin için.

BTC’nin 2021 de Yükselişi 

Eylül 2020’de BTC, tarihte ilk kez resmi bir para birimi olarak kabul edildi. Bir yıl sonra, El Salvador $BTC ülkenin para birimlerinden biri olarak kurdu. 2021 yılında kripto para düzenlemesi gündem oldu. Çin’in kripto para birimlerine yönelik kısıtlamalarına, ABD vergilendirme kurallarının gelişine, enflasyonun getirdiği belirsizliklere, yeni Omicron varyantı ve Wall Street’in finansal piyasalarını etkileyen diğer baskılara tanık olduk. Kasım 2021’de BTC’nin fiyatı, 1 Ocak 2021’deki fiyatından %138’lik etkileyici bir artışla 68 bin dolardan fazla bir rekora ulaştı.

Meme-Trend Koin paralarının artan popülaritesi

Btc’nin Kasım 2021’deki ATH’ı dışında, diğer önemli anlar DeFi’nin büyümesini teşvik etti. DeFi veya Merkezi Olmayan Finans, blockchain ağları üzerine kurulu finansal uygulamaların ekosistemidir. Meme coins’ (DOGE, SHIB) popülaritesi, Elon Musk’ın destek tweet lerinden sonta katkı sağladığı Mart ayında arttı. Kripto dünyasının dışında önemli bir isim olan Musk ve tweet’leri mem paralarını yükseltmeye devam etti ve dünyanın bu paralara olan ilgisini ateşledi.

NFT’lere Olan İlginin Patlaması

Dijital sanatçı Beeple, Mart 2021’de NFT’sini sattığında NFT’ler yaygınlaştı. Satış, 1766’da kurulan önde gelen bir sanat ve lüks işletmesi olan Christie’s’te satılan ilk tamamen dijital NFT tabanlı sanat eseriydi. Bu aynı zamanda sanat müzayede evi kripto para birimini ödeme olarak ETH şeklinde ilk kez kabul etti ve kripto paraya ilk girişini boy gösterdi. Bugüne kadar, NFT’ler için küresel piyasada 22 Bilyon dolara ulaştı ve bu kripto para birimleri sınıfına belirgin bir ilginin sinyalini verdi.

DeFi’nin Büyümesi

2021 yılı boyunca, daha fazla ticari yatırımcı ve kurum DeFi’yi bir yatırım fırsatı olarak kabul etmeye başladı. 2021’de DeFi’nin Toplam Değeri Kilitli (TVL) yıllık bazda %300 arttı. TVL, DeFi’nin genel büyüme hızını değerlendirmek için kullanılan en önemli faktörlerden biridir. Kullanıcıların toplu olarak DeFi projelerine kilitlediği fonların değerini yansıtır. Mevcut TVL 60 Milyar doları aştı ve Mayıs ortasında 86 Milyar ile zirve yaptı. TVL kilometre taşı ile temsil edilen DeFi pazarının üstel büyümesi, dijital para birimlerinin ve merkezi olmayan platformların büyük potansiyelini yansıtmaktadır.

Fan Tokenların Doğuşu

NFT’lerin yükselişi ve dijital sahiplik ile fan tokenların getirdi. Fan token, sahiplere hayranlarla çeşitli üyelik avantajlarına sunan bir kripto para birimi şeklidir. NFT’lere benzer olsalar da, takas veya alım satımla değiştirilebilirler. Kripto para birimleri, spor kulüplerinin, ünlülerin ve işletmelerin, hayranların bunları koleksiyon malları veya yatırımlar olarak satın almaları için kendi hayran jetonlarını başlatmalarına izin verir. 2021 yılında, futbol kulüpleri 300 milyon dolardan fazla taraftar jetonu sattı (PORTO, LAZIO, SANTOS, CITY). Hayran jetonları kimlik oluşturmaya ve toplulukları zenginleştirmeye yardımcı olarak, hayranların sadakatleri için ödüllendirilirken en sevdikleri takımları ve markaları desteklemelerini sağlar.

Metaverse’in Yükselişi 

Kuşkusuz, Facebook’un “Meta”ya ve diğer büyük oyuncuların her şeye dijitale girişine yeniden markalama girişimi, metaverse’in benimsenmesini teşvik etmeye yardımcı oluyor. Axie Infinity (AXS) ve MOBOX(MBOX) gibi NFT oyunlarıyla birleştiğinde, 2021’de de popülerlik kazanan metaverse, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için trend ve ilgi odağı haline geldi. Metaverse, kullanıcıların işlevsel ve dijital bir ekonomi sağlamak için sanal gerçekliği doğru ilgi odakları sağlayarak oyun ve sosyal medyanın geleceğini daha sürükleyici ve heyecan verici hale getiriyor. Dijital ve fiziksel dünyalar arasında köprü olma potansiyeli ile metaverse, 2022’de gelişmeye devam ederken her yerdeki insanların ilgisini de çekerek devam edecek. Metaverse’in yükselişi bizi geleceğin internetine de yaklaştıracak, Web 3.0 Herkesin etkileşime girmesi, yaratması, sosyalleşmesi ve daha fazlası için blockchain destekli merkezi olmayan bir ekosisteme sahip dünya çapında web’in gelişmiş bir durumudur. Bir bütün olarak kripto alanı Web 3.0 yönünde çalışmaya devam ederse, bu yıl geleceğin internetine dijital değişimin ortaya çıktığına tanık olabiliriz.

2022’ye Doğru Trendler

2021, düzenleme, benimseme ve teknoloji gibi farklı açılardan gelişmelerin yaşandığı heyecan verici bir yıl oldu. Ancak bu yıl kriptodaki çığır açan değişikliklere rağmen, kullanıcılar kripto satın alma işlemi yapmadan önce her zaman dolandırıcılıklara ve DYOR’a karşı dikkatli olmalıdır. Kripto yolculuğunuzu güvenli bir şekilde başlatmak için Yinelenen Kripto Para Satın Alma özelliğiyle kripto biriktirmek için bir DCA stratejisi kullanmanızı öneririz. 2022’de kripto mekanda daha fazla gelişme için Binance Üye Olmayı unutmayın ve takipte kalın!

Kripto para birimleri satın almaya hazır mısınız? Binance ile kripto para yolculuğunuzu başlat

bir Binance.com hesabına kaydolarak veya Binance kripto ticaret uygulamasını indirerek başlayın. Ardından, hesabınızı doğrulayın. Hesabınızı doğruladıktan sonra, Nakit kullanarak Binance’te kripto para birimi satın almanın üç ana yolu vardır: Binance’den banka havalesi, banka kredi kartları kullanarak veya e-cüzdan seçenekleriyle nakit olarak kripto para satın alabilirsiniz.

Banka Kartı, Kredi Kartı veya Banka Havalesi yoluyla BUSD, BNB ve kripto para birimleri satın alın

Banka kartınızı, kredi kartınızı veya banka hesabınızı (Türkiye içinde mevcuttur) bağlamak, Bitcoin ve 100’den fazla kripto para birimi satın almanın en kolay yollarından biridir.

Yasal Uyarı: Kripto para yatırımı yüksek piyasa riskine tabidir. Binance Türkiye, işlem kayıplarınızın hiçbirinde sorumlu değildir. Yukarıda yapılan görüş ve açıklamalar finansal tavsiye olarak değerlendirilmemelidir.

Tagged with:

Yorum yapın