Blockchain’de Akıllı Sözleşme Nedir ve Nasıl Çalışır?

Tarihi: 16 Mayıs 2022

Sözleşmeler, profesyonel ve kişisel yaşamlarımızın çoğu yönünü düzenler ve modern toplumun işleyişi için gereklidir.

Blockchain teknolojisine en temel avantajlarından biri olarak, Akıllı Sözleşmeler çok önemli bir rol oynar, gerçekleşen işlemlerin daha güvenli ve emniyetli hale getirilmesine ve organize bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ve sadece bu değil, bu platformlarda çalışan uygulamalar gibi diğer bileşenlerin daha da erişilebilir olmasına yardımcı olur. Peki akıllı sözleşme nedir?

Blockchain Sertifikası ile Blockchain, Bitcoin ve kripto para birimlerini çevreleyen küresel çılgınlığı deşifre edin.

Akıllı Sözleşme Nedir ve Nasıl Çalışır?

Akıllı Sözleşme Nedir ve Nasıl Çalışır?

Akıllı Sözleşme Nedir?

 • Akıllı sözleşmeler, alıcı-satıcı sözleşmesinin içeriğinin doğrudan kod satırlarına yazıldığı seçilen blokzinciri altında kendi kendini yürüten sözleşmelerdir.
 • 1998 yılında “Bit Gold” adlı sanal bir para birimi tasarlayan Amerikalı bilgisayar bilimcisi Nick Szabo’ya göre, Akıllı sözleşmeler sözleşme koşullarını yerine getiren bilgisayarlı işlem protokolleridir.
 • Bunu kullanmak, işlemleri izlenebilir, şeffaf ve geri döndürülemez hale getirir.

Akıllı Sözleşmelerin Faydaları

Doğruluk, Hız ve Verimlilik

 • Sözleşme, bir koşul yerine getirildiğinde derhal yerine getirilir.
 • Akıllı sözleşmeler dijital ve otomatik olduğundan, evrak işleri yoktur.
 • Belgeleri elle doldururken oluşabilecek hataları düzeltmek için zaman harcanmaz.

Güven ve Şeffaflık

 • Kişisel kazanç için bilgilerin tahrif edilmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur, çünkü üçüncü bir taraf yokdur.
 • Şifrelenmiş işlem günlükleri katılımcılar arasında değiş tokuş edilir.

Güvenlik

 • Blockchain işlem kayıtları şifrelendiğinden, hacklenmesi son derece zordur.
 • Ayrıca, dağıtılmış bir defterdeki her giriş, ondan önceki ve sonraki girişlere bağlı olduğundan, bilgisayar korsanlarının tek bir kaydı değiştirmek için tüm zinciri değiştirmesi gerekir.

Tasarruf

 • Akıllı sözleşmeler, aracıların işlem yapma ihtiyacını ve bunlarla birlikte gelen zaman gecikmelerini ve ücretleri ortadan kaldırır.

Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışır?

Akıllı sözleşme, sözleşme şartları veya iş mantığını kodlayan ve bir blok zincirine veya başka bir dağıtılmış deftere gömülü özel bir sanal makine üzerinde çalışan bir tür programdır.

 1. Adım: İş emirleri, belirli olaylara veya koşullara yanıt olarak akıllı sözleşmenin istenen davranışına ilişkin kriterlerini tanımlamak için geliştiricilerle işbirliği uygular.

Adım 2: Ödeme yetkilendirmesi, gönderi makbuzu veya yardımcı program sayacı okuma kriteri gibi koşullar basit alınabilecek aksiyonlara örnektir.

Adım 3: Bir türev finansal aracın değerini belirlemek veya bir sigorta ödemesini otomatik olarak serbest bırakmak gibi daha karmaşık işlemler, daha karmaşık bir mantık kullanılarak kodlanabilir.

Adım 4: Geliştiriciler daha sonra mantığı oluşturmak ve test etmek için akıllı bir sözleşme yazma platformu kullanır. Uygulama yazıldıktan sonra güvenlik testi için ayrı bir ekibe gönderilir.

Adım 5: Dahili bir uzman veya akıllı sözleşme güvenliğini inceleme konusunda uzmanlaşmış bir şirket kullanılabilir.

Adım 6: Sözleşme daha sonra yetkilendirildikten sonra mevcut bir blok zincirine veya diğer dağıtılmış defter altyapısına dağıtılır.

 1. Adım: Akıllı sözleşme, dağıtıldıktan sonra etkili bir şekilde kriptografik olarak güvenli bir akış veri kaynağı olan bir “oracle” dan olay güncellemelerini dinleyecek şekilde yapılandırılır.

Adım 8: Bir veya daha fazla kahinin gerekli olay kombinasyonunu elde ettikten sonra, akıllı sözleşme yürütülür.

Akıllı Sözleşme Kullanım örnekleri

Akıllı İletişim ve Uçuş Sigortası

Akıllı sözleşmelerin kullanıldığı yerleri örnekliyelimlim. Ahmet havaalanındadır ve uçuşu ertelenmiştir. Bir sigorta şirketi olan AXA, Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanarak uçuş gecikme sigortası sağlıyor. Bu sigorta böyle bir durumda Ahmet’e seyahet sırasındaki zararlarını tazmin eder. Nasıl? Akıllı sözleşme, uçuş durumunu kaydeden veritabanına bağlıdır. Akıllı sözleşme, şartlar ve koşullara göre oluşturulur ve blokzincire kayıt edilir.

Sigorta poliçesi için belirlenen koşul iki saat veya daha fazla gecikmedir. Sözleşme içindeki belirlenen koda dayanarak, akıllı sözleşme, belirli koşullar yerine getirilene kadar AXA’nın parasını tutar. Akıllı sözleşme, değerlendirme için EMV’deki düğümlere (akıllı sözleşme kodunu yürütmek için bir çalışma zamanı derleyicisi) gönderilir. Kodu yürüten ağdaki tüm düğümler aynı sonuca ulaşmalıdır. Bu sonuç dağıtılmış deftere kaydedilir. Uçuş iki saatten fazla gecikirse, akıllı sözleşme kendi kendine yürütülür ve Ahmetin zararı tazmin edilir. Akıllı sözleşmeler değişmezdir; blokzincire kayıt edildiği anda ve kuraları geçerlidir, hiç kimse sözleşmeyi değiştiremez.

Akıllı Sözleşmelerin Oylama ve Blockchain Uygulaması

Oylama özelliği, Blockchain’i kullanmak yaygın sorunları ortadan kaldırabilir. Merkezi bir oylama sistemi, oyların izlenmesi söz konusu olduğunda zorluklarla karşı karşıya kalır – kimlik sahtekarlığı, yanlış sayımlar veya oylama yetkilileri tarafından önyargı. Akıllı bir sözleşme kullanılarak, sözleşmede önceden tanımlanmış belirli şartlar ve koşullar önceden belirlenir. Hiçbir seçmen kendi kimliği dışında bir dijital kimlikten oy kullanamaz. Sayım kusursuzdur. Her oy bir blockchain ağına kaydedilir ve sayım, üçüncü bir tarafın müdahalesi veya manuel bir işleme bağımlılık olmadan otomatik olarak kaydedilir. Her kimlik sadece bir oya atanır. Doğrulama, blockchain ağının kendisindeki kullanıcılar tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle, oylama süreci halka açık bir blok zincirinde olabilir veya merkezi olmayan özerk bir organizasyon tabanlı blok zinciri kurulumunda olabilir. Sonuç olarak, her oy deftere kaydedilir ve bilgiler değiştirilemez. Bu defter denetim ve doğrulama için herkese açıktır.

Akıllı sözleşmeler,çok esnek yapısı ile seçim şartlarının yerine getirebilir, üye ekleyip kaldırabileceğiniz, oylama kurallarını değiştirebileceğiniz, tartışma sürelerini değiştirebileceğiniz veya çoğunluk kuralını değiştirebileceğiniz oylama sistemleri oluşturmanıza olanak tanır. Örneğin, merkezi olmayan özerk bir organizasyon içindeki bir karar için oy oluşturabilirsiniz. Bir karar veren merkezi bir otoriteden ziyade, organizasyon içindeki bir oylama mekanizması, teklifin kabul edilip edilmediğini belirleyebilir.

Akıllı Sözleşmenin Blockchain Uygulaması ve Kitle Fonlaması

Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeler, işlemleri gerçekleştirmek için dijital belirteçler oluşturmak için kullanılabilir. Kendi dijital para biriminizi tasarlayabilir ve yayınlayabilir, takas edilebilir bir sınırsız yada sınırlı token-belirteç oluşturabilirsiniz. Jetonlar standart bir jeton API’si kullanır. Ethereum söz konusu olduğunda, ERC 2.0’ın standardizasyonları vardır ve bu da sözleşmenin otomatik olarak değişim için herhangi bir cüzdana erişmesine izin verir. Sonuç olarak, sabit bir arzla takas edilebilir bir belirteç oluşturursunuz. Platform da dijital para ihraç eden bir tür merkez bankası haline geliyor.

Finansman bulmanız gerektiren bir işe başlamak istediğinizi varsayarsak . Ama kim tanımadığı veya güvenmediği birine borç para verebilir? Akıllı sözleşmelerin oynayacağı önemli bir rol vardır. Ethereum ile belirli bir tarih geçene veya bir hedefe ulaşana kadar bir katılımcının fonlarını tutmak için akıllı bir sözleşme oluşturabilirsiniz. Sonuca bağlı olarak fonlar sözleşme sahiplerine serbest bırakılır veya katkıda bulunanlara geri gönderilir. Merkezi kitle fonlaması sisteminin yönetim sistemleriyle uyumu ve uygulanması ile ilgili birçok sorunu vardır. Bununla mücadele etmek için, kitle fonlaması için bir DAO (Merkezi Olmayan Özerk Organizasyon) kullanılır. Şartlar ve koşullar sözleşmede belirlenir ve kitle fonlamasına katılan her bireye bir token-belirteç verilir. Her katkı Blockchain’e kaydedilir.

Akıllı Sözleşmelerin Sınırlandırılması

 • Akıllı sözleşmeler HTTP sorguları gönderemediğinden, “gerçek dünya” olayları hakkında bilgi edinemezler. Bu tasarım gereğidir.
 • Dış verilerin kullanılması, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik için kritik olan fikir birliğini tehlikeye atabilir.

Akıllı Sözleşmelerin Kullanım Örnekleri

 • Akıllı sözleşmelerin kullanım durumları basitten karmaşığa kadar değişir.
 • Parayı A noktasından B noktasına taşımak gibi basit ekonomik işlemler için ve paylaşım ekonomisinde akıllı erişim yönetimi için kullanılabilirler.
 • Akıllı sözleşmeler birçok endüstriyi finansal zorluklarını kolaylaştırabilir ve bu sektörlerde kalıcı değişiklikleri getirecekdir.
 • Bankacılık, sigortacılık, enerji, e-devlet, telekomünikasyon, müzik işi, sanat, mobilite, eğitim ve diğer birçok endüstrinin kullanım durumları vardır.
Teknik Kullanım Örnekleri Yasal Kullanım Durumları Ekonomik Kullanım Durumları
Kendi kendini doğrulama

Kendi kendini yürütme

Kurcalamaya karşı dayanıklılık

Yasal yükümlülükleri otomatik bir sürece eşleyebilir.

Doğru uygulanırsa, daha yüksek derecede sözleşmeye dayalı güvenlik sağlayabilirler

Daha yüksek şeffaflık

Daha az aracı

Daha düşük işlem maliyetleri

Akıllı sözleşme geleceği

Blockchain, akıllı temasların büyümesini sağlayan temel teknolojidir.Akıllı sözleşmeler blokzinciri kabul gördükçe ve yaygınlaştıkça tüm sektörlerin finansal departmanları başta olmak üzere değişimleri görülecektir.

Kripto Dünyasına adım Atmak için fırsatı kaçırmayın.

Binance Kripto Para Borsasına üye ol

Binance Kripto Para Borsasına üye ol