Binance Akıllı Zincir (BSC) Giriş Kılavuzu

binance-akıllı-zincir-banner

Binance akıllı zincir nedir

TL; DR

BNB para biriminin kripto parası olan Binance Chain‘i muhtemelen duymuşsunuzdur. Ultra hızlı ticaret için optimize tasarlanmış. Bunu başarmak için, belirli teknolojik bağlantı ve değişimler yapması gerekiyordu – bunlardan biri, programlanabilirlik açısından diğer blok zincirleri kadar esnek olmamasıydı.

Binance Akıllı Zincir, bu yenilikçi adımla kripto dünyasını değiştirmek için açıldı, yüksek performanslı merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek için tam teşekküllü bir ortama sahip yeni bir blok zinciri. Kullanıcıların her iki dünyanın da en iyisini elde etmesini sağlamak için Binance Chain ile zincirler arası uyumluluk için oluşturulmuştur.

Giriş

Binance Chain, Nisan 2019’da Binance tarafından piyasaya sürüldü. Birincil odak noktası hızlı, merkezi olmayan (veya gözetim dışı) ticareti kolaylaştırmaktır. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en büyük merkezi olmayan uygulama (veya DApp), piyasadaki en kolay merkezi olmayan borsalardan biri olan Binance DEX‘tir. Bunu, binance.org adresindeki bir web arayüzü veya Trust Wallet ile yerel entegrasyonu yoluyla kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, blok zinciri sistemlerine özgü sınırlamalar nedeniyle, zincir çok fazla esnekliğe sahip değildir – hızlı ticaret için optimize edilmiş bir sistemdeki akıllı sözleşmeler, ağı önemli ölçüde tıkayabilir. CryptoKitties‘i hatırlıyor musunuz? Popülerliğinin zirvesinde, Ethereum blok zincirini durma noktasına getirmişti.

Ölçeklenebilirlik, blok zinciri geliştirmenin önündeki en zorlu engellerden biri olmaya devam ediyor. Binance Akıllı Zincir işte burada devreye giriyor.

Binance Akıllı Zincir nedir?

Binance Akıllı Zincir (BSC), en iyi şekilde Binance Zinciri ile paralel çalışan bir blok zinciri olarak tanımlanır. Binance Chain’in aksine BSC, akıllı sözleşme işlevselliğine ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumluluğa sahiptir. Buradaki tasarım hedefi, ekosisteme akıllı sözleşmeler getirirken Binance Chain’in yüksek verimliliğini olduğu gibi korumasını sağlamaktı.

Temelde, her iki blok zinciri yan yana çalışır. BSC‘nin ikinci katman olmadığını veya zincir dışı ölçeklenebilirlik çözümü olmadığını belirtmek gerekir. Binance Chain offline düşse bile bile bağımsız çalışabilen bir blockchain yapısı vardır. Bununla birlikte, her iki zincir de tasarım açısından güçlü bir benzerlik taşımakta ve birbirinden farklı avantajları barındırmaktadır.

BSC, EVM uyumlu olduğundan, zengin Ethereum araçları ve DApp evrenini destekleyerek piyasaya sürüldü. Teorik olarak, bu, geliştiricilerin projelerini Ethereum’dan taşımalarını kolaylaştırıyor. Kullanıcılar için bu, MetaMask gibi uygulamaların kolayca BSC ile çalışacak şekilde yapılandırılabileceği anlamına gelir. Kolay bir şekilde bu sadece birkaç ayarda değişiklik yapmaktan ibaret. Daha fazla bilgi edinmek için Binance Akıllı Zincir için MetaMask Kullana göz atın.

Kripto para birimi kullanmaya başlamak mı istiyorsunuz? Binance üzerinden Bitcoin satın alın!

Binance Türkiye Üye Ol

Binance Akıllı Zincir nasıl çalışır?

Binance Türkiye Akıllı zincir çalışma köprü şeması

Binance Türkiye Akıllı zincir çalışma köprü şeması

Uzlaşma

Binance Smart Chain, Proof-of-Stake algoritması ile ~ 3 saniyelik blok sürelerine ulaşır. Spesifik olarak, katılımcıların doğrulayıcı olmak için BNB’yi hissettiği Proof of Staked Authority (veya PoSA) adı verilen bir protoköl kullanır. Geçerli bir blok olarak kayıta kabul edilirse, buna dahil olan işlemlerden işlem ücreti alırlar.

Birçok protokolün aksine, BNB enflasyonist olmadığından, yeni basılmış BNB için blok sübvansiyon olmadığını unutmayın. Aksine, Binance ekibi düzenli olarak para yakma işlemi yaptığı için BNB arzı zamanla azalır.

Zincirler arası uyumluluk

Binance Akıllı Zincir, mevcut Binance Zinciri için bağımsız ancak tamamlayıcı bir sistem olarak tasarlandı. Kullanıcıların varlıkları bir blok zincirinden diğerine sorunsuz bir şekilde aktarabileceği fikriyle çift zincirli mimari kullanılır. Bu şekilde, Binance Chain’de hızlı ticaretin tadını çıkarırken, güçlü merkezi olmayan uygulamalar BSC üzerine kurulabilir. Bu birlikte çalışabilirlik sayesinde kullanıcılar, sayısız kullanım durumuna hitap edebilecek geniş bir ekosisteme kavuşmaktadırlar.

Binance Chain’den BEP-2 ve BEP-8 tokenları, Binance Smart Chain için tanıtılan yeni standart olan BEP-20 tokenleri ile değiştirilebilir. ERC-20 Tokenlerine Giriş okuyup bilgi alabilirsiniz? Ondan sonra BEP-20 formatına zaten aşina olacaksınız. Ethereum muadili ile de aynı işlevleri kullabilirsiniz.

Tokenları bir zincirden diğerine taşımak için (yani, BEP-2’den BEP-20’ye veya tam tersi), belki de en basit yöntem, Chrome ve Firefox’ta bulunan Binance Chain Cüzdanını kullanmaktır. Bunun için bir rehber için Binance Zincir Uzatma Cüzdanını Kullan’a göz atın.

binance akıllı zincir defi şeması ve kapsamı

Binance akıllı zincir defi şeması ve kapsamı

Binance Smart Chain’de Merkezi Olmayan Finans

BTC, LTC, ETH, EOS veya XRP gibi bir dizi dijital varlığın Binance Chain’de “Peggy coinleri” olarak zaten mevcut olduğunu biliyor olabilirsiniz. Bunlar, yerel zincirlerindeki varlıklara sabitlenmiş tokenlerdir. Örneğin, Binance Chain’de 10 BTCB almak için 10 BTC’yi kilitlemeye karar verebilirsiniz. İstediğiniz zaman 10 BTCB’nizi 10 BTC ile takas edebilirsiniz, yani BTCB’nin fiyatı yerel BTC’nin fiyatı ile aynı sabit olucakdır.

Bunu yaparak, bu varlıkları Binance Chain’e etkin bir şekilde aktarırsınız. Bu tür bir şeyin nasıl ne amaçla faydalı olucağınla ilgileniyor musunuz? Ethereum Explained’da Tokenize Bitcoin‘e göz atın.

Binance Smart Chain’in sağladığı esneklik nedeniyle, birkaç farklı zincirden varlıklar büyüyen DeFi alanında kullanılabilir. Örneğin, PancakeSwap gibi uygulamalar, kullanıcıların varlıkları güvenle sabit değerden değiş tokuş etmelerine (Uniswap örneği gibi), kripto dünyasına katılmalarına ve teklifleri oylamalarına olanak tanır. Benzer projeler arasında BurgerSwap ve BakerySwap bulunmaktadır (kriptoda yeniyseniz, merhaba! Gıdalardan adını alan merkezi olmayan borsaların Binance Türkiye olarak büyük hayranıyız).

Kapanış düşünceleri

Binance Akıllı Zincir, orijinal Binance Zincirinin işlevselliğini büyük ölçüde genişletir ve çeşitli blok zincirleri arasındaki boşluğu doldurmak için tasarlanmış bir dizi son teknoloji protokolü ile birleştirir. Hâlâ emekleme döneminde olsa da, EVM uyumluluğunun yanı sıra BNB stake etme vaadi, platformu güçlü merkezi olmayan uygulamalar geliştiren geliştiriciler için ideal bir eco sistem haline getiriyor.

Binance Akıllı Zincir hakkında sorularınız mı var? Topluluğun onlara cevap vereceği Ask Akademisi’ne gidin

Whitepaper da, konuların teknik yönüne derinlemesine bir bakış bulunabilirsiniz.