Bitcoin düşüşü ile fiyatı 52 bin dolara kadar düştü

Bitcoin fiyatı 52 bin dolara kadar düşerek neredeyse 10 Milyon dolar hava oldu.

Düzenleyici hamlelerin korkuları, Çin’deki bir elektrik kesintisinden kaynaklanan kısa bir hash rate çökmesinin zaten toparlanmaya başlamasıyla ortaya çıkıyor.

Tarih. 18 Nisan 2021

Okuma süresi. 3 Dakika

18 Nisan Bitcoin düşüşü

18 Nisan Bitcoin düşüşü

Bitcoin(BTC),fiyat eyleminin genellikle hash kurunu nasıl takip ettiğine dair zamanında bir hatırlatmayla 18 Nisan’da 52.000 doların ani düşük seviyelerine geriledi. 

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Çin ve ABD söylentileri BTC’nin satılmasına öncülük ediyor

TradingView, piyasa dakikalar içinde 59.000 dolardan 52.000 dolara çıkarken Pazar günü erken saatlerde her yerde Bitcoin boğaları için acımasız bir saat de düşüş olabileceğini gösterdi.

Hafta sonlarının başlarında 60.000 dolar destek kaybeden BTC/USD, son 24 saat içinde neredeyse 10 milyar dolar değerinde pozisyonları tasfiye eden snap fiyat etkinliğinden önce hala oldukça istikrarlıydı.

7.000 dolar civarında olan saatlik kayıp, Bitcoin’in ilk kez 58.000 dolara ulaşmasından sonra Şubat ayında görülen rekor geri dönüşe meydan okuyor. 

Sonrasında, analistler potansiyel nedenler olarak iki olaya işaret etti: bir hash rate çöküşü ve adı açıklanmayan kaynaklardan, Amerika Birleşik Devletleri düzenleyici kurumlarının adı açıklanmayan “finansal kurumları” kripto bağlantılı kara para aklamayla suçlamak üzere olduklarına dair söylentiler.

Madenciler tarafından ağa adanmış bilgi işlem gücünün bir tahmini olan hash oranı, bazı tahminlere göre neredeyse yarı yarıya düştü. Bunun nedeni, iki gün önce başlayan çok sayıda madenciye ev sahipliği yapan Çin’in Sincan eyaletinde meydana gelen toplu kesintiydi.

Eski atasözünün klasik bir tasvirle, “fiyat hash oranını takip eder”, BTC / USD daha sonra gerçeği yakaladı.

İstatistikçi Willy Woo, Kasım 2017’den benzer bir olaya işaret ederek, “Fiyat ve hash oranı her zaman ilişkili olmuştur.” dedi.

Woo, o zaman olduğu gibi, fiyat eylemi üzerindeki etkinin geçici olduğunu ve bu arada hash oranının zaten “neredeyse tamamen iyileştiğini” belirtiyor.

Bitcoin hash rate vs. BTC/USD. Kaynak: Willy Woo/ Twitter

Coin Metrics kurucu ortağı Nic Carter da Sincan sorunları başladığında benzer şekilde etkilenmedi, ancak medyanın etkinliğe olan ilgisinin önemli olacağını tahmin etti.

Cumartesi günü sosyal medyada yapılan bir tartışma kapsamında konuşan Yetkili, “Kesinti 3 hafta sürerse, Bitcoin tarihsel olarak büyük bir zorluk ayarına sahip olacak, ancak bunun olası olmadığını düşünüyorum – ya şebeke tekrar online olacak ya da madenciler donanımlarını taşıyacaklar.” dedi.

Madenciler ağdan çıktığında Bitcoin’in zorluğu azalır, ancak son BTC madencilik zorluğu tahminlere göre bir sonraki ayarlaması sadece mütevazı bir% 1.8 düşüş görecektir.

Hodlers arasında panik yok

Bu arada, Bitcoin düşüşünü etkileyen iddia eden bir başka konu da ABD’nin yasal işlemleri hakkında tek bir tweet gibi görünüyor.

Fiyatın düştüğü sırada ortaya çıktı, Twitter hesabı FXHedge anonim “kaynakları” kripto para birimiyle ilgili kara para aklama konusunda adı açıklanmayan “finansal kurumları” mahkemeye götüren düzenleyici kanunlar konusunda uyardı.

Başka ayrıntı verilmedi, ancak tweet hızla 5.000’den fazla beğeni ve neredeyse birçok retweet kazandı ve ardından 52.000 $ burun düşüşü ürktüttü.

Ana akım medya aksiyonu ele geçirse de, deneyimli Bitcoin’ciler bir boğa koşusunda her zamanki gibi iş konusunda her zamanki gibi sakin kaldılar.

Podcast sunucusu Steven Livera, “Dürüst olmak gerekirse, yeterince uzun süre oyunda kaldıktan sonra, Bitcoin fiyat düşüşlerine sakin karşılıyorsunuz” diye tweetledi.

“Sadece Bitcoin $ 10M + herşey yolunda ve işini yapıyor.”

Yazının yazıldığı sırada BTC/USD kayıplarının yaklaşık yarısını geri alaarak 56.000 doların üzerinde işlem görüyordu.

Blok zinciri içi izleme kaynağı Glassnode‘un kurucu ortağı ve CTO’su Rafael Schultze-Kraft, klasik bir zincir içi ölçümü, artık Bitcoin satın almak için mükemmel bir zaman olduğunun kanıtı olarak twitle gösterdi. Genel kar ve kaybı ölçen harcanan işlem çıkış oranı (SOPR), Mart 61.700’ün tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra ilk kez “sıfırlandı”.

Tagged with:

Yorum yapın