Blockchain’de Dlive nedir?

Blockchain’de Dlive nedir?

Blog. 19 Kasım 2020

Yazar. Kun Hu

Konu. Blackchain merkezi olmıyan DLive Medya yayınlama platformu.

Okuma Süresi: 3 dakka.

Blockchain’de Dlive nedir?

Dlive (Dlive.tv veya Dlive TV) en büyük ve en tartışmalı blockchain tabanlı canlı akış platformlarından biridir. Dlive, kendi değer paylaşım içerik tabanlı ekonominizi oluşturabileceğiniz ve “içerik oluşturucuların, görüntüleyenlerin ve diğer tüm katkıda bulunanların tamamen ve oldukça teşvik edildiği” sözünü veren Lino blockchain tarafından desteklenmektedir. “

dlive-ekran-goruntusu

DLive ekran goruntusu

Geleneksel Akış Platformlarıyla İlgili Sorunlar

YouTube ve Vimeo gibi geleneksel akış platformları yıllar boyunca popüler olsa da, içerik yaratıcıları bu platformlar ve yöneticileri ile hayal kırıklıkları çok fazladır ve bu platformlar çok domine olmuştur. Bu sorunlar genel çizgilerle şunlardır:

(1) İçeriklerinden para kazanmak için içerik oluşturuculara daha yüksek kısıtlamalar ve niteleyiciler uygulanır.

(2) Kullanıcılara içerik önerilerini yönlendiren gizli algoritmalar merkezi platform yöneticileri tarafından tamamen kontrol altında tutulur.

(3) İçerik üreticinin harcadığı zamana rahmen daha az ödüllendirilir. Youtube gibi geleneksel video devlerinin başarısı ve geliri aslında kullanıcıların içerik katkısı ve kullanıcıların görüşleri üzerine kurulmuştur. Her ne kadar Youtube içerik katkıda bulunanları parayla ödüllendirse de, katkıda bulunduklarının değerinden çok uzaktır ve merkezileştirilmiş site çoğunluk kısmını alır. Ve izleyiciler için, hiçbir ödül yokdur.

Alternatif Video Yayınlama, Medya Stream Akış yapılabilecek platformlar mümkünmü ?

DLive blockchain teknolojisi ile kullanıcıların eline platform sahipliği koyarak tüm merkezileştirilmiş domine edilmiş market oyununu değiştiriyor. DLive kullanıcıları platform büyüdükçe katkıları için ödüllendirilir. İçerik oluşturucu veya görüntüleyici olun, katkılarınıza değer biçilir.” Dlive kazancının hiçbirini almıyor. Kullanıcılar kazançlarının %75’ini doğrudan bozuk para cüzdanlarına ve kalan cüzdanlarına (%25) alır BTT Stakers ödüllendirmek için bir havuzuna gider.

Dlive’da, görüntüleyenlerin katkıları izleyicinin izleme, sohbet etme, içerik paylaşımı gibi davranışları için bir ödül olarak sayılır.

Dlive merkezi olmayan bir canlı akış platformu olduğundan, kullanıcılar hesapları üzerinde tam kontrole sahiptir ve içerik kapsamında çok daha az kısıtlanırlar. Youtube gibi siteleri kullanmak, sonuçta kararlarınızı tersine çevirebilecek ve hesabınız ve içeriğiniz üzerinde son kontrole sahip olan “üçüncü tarafa” güvenmek anlamına gelir.

Bunun en ünlü örneği PewDiePie vakasıdır. PewDiePie Felix Arvid Ulf Kjellberg (aka PewDiePie) tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde oluşturulan en popüler YouTube Kanalı biridir. 25 milyardan fazla izlenme ve 104 Milyon abonesi vardır. Felix Kjellberg, Time dergisinin 2016’nın “En Etkili 100 Kişi” listesinde yer aldı. 09 Nisan 2019’da Dlive, kısmen Youtube’daki hayal kırıklıkları nedeniyle “PewDiePie Forges First Exclusive Live streaming Partnership with DLive“ı duyurdu. PewDiePie, 2016 yılında YouTube’un hesabını silmesi için kendisiyle iletişime geçtiğini söyledi.

Şu anda, Dlive Pewdiepie hesabı 10Milyon’dan fazla takipçileri vardır. Ünlü eski Youtuber’ın bir diğer önemli Dlive hesabı da siyasi yorumcu Nick Fuentes‘in hesabıdır.

Daha fazla sahte içerik Internet üzerine kazanç sağlar gibi, Dlive gibi sınırsız ve kontrol edilmeyen merkeziyetçi olmıyan bir platformun büyük bir sorun kaliteli içerik garanti olur fakat insan doğasının karanlık tarafından kaynaklanan zararlı veya uygunsuz içerik sınırlamak için kurallar konulması olacaktır.

Dlive Jetonlar

Dlive sistemi üç temel kazançdan yararlanır: Lemon, BTT ve BTT Stake.

Limon bağış lar ve ücretli abonelikler için DLive platformu içinde kullanılan bir iç kaldıraçtır.

BTT (BitTorrent Belirteci) BitTorrent sisteminde temel belirteçtir. BTT bir TRC-10 yardımcı araç belirtecidir. BTT tarafından desteklenmektedir tipik Dapps BitTorrent Hız, BitTorrent Dosya Sistemi, DLive, vb vardır

BTT Hissesi – Paranızı bir bankaya yatırıp faiz kazanmak gibi BTT Hissesi de BTT sahiplerinin “faizi”dir.

Rakip

Youtube, Twitch gibi geleneksel rakiplerin yanı sıra, Dtube gibi diğer blockchain tabanlı akış veya video platformları vardır. .

Dlive hakkında diğer bilgiler

Dlive‘ın CEO’su, 2017 yılında tüm ödüllerin yaratıcılara ait olduğu inancıyla Dlive’ı kuran Charles Wayn’dir.

Resmi Web Sitesi: https://dlive.tv/

Dlive indirmek için Dlive Apps vardır.

https://blockchain.news/wiki/Dlive

Dlive, a Controversial Blockchain-based Live Streaming Platform

dlive-site-ekran-goruntusu

Dlive Ekran Goruntusu

Tagged with:

Yorum yapın