Blockzinciri Projeleri Sosyal hayata neler katabilir ?

Blockzinciri Projeleri Sosyal hayata neler katabilir ?

binance banner kripto yatırım blokzincir blog

Blockchain Projeleri Sosyal hayata neler katabilir ?

Karlı yatırım ile blockchain teknolojisi arasında doğal bir kazan kazan ilişkisi vardır. Bazı Blockzinciri Projeleri girişimleri olumlu bir sosyal etki faydaları vardır.

Günümüz yatırımcıları, sürdürülebilirlik ve sosyal etkinin karar vermelerinde yüksek etken olduğunu kanıtlamıştır. 2020’de çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) fonları ilk kez 1 trilyon doları aştı ve kısmen koronavirüs salgını boyunca artan sosyal ve siyasi farkındalıkla hızlandı.

Etki yatırımı ile blockchain arasında doğal bir kesişme vardır – alanda kişisel hissesi olan herkese sorun. Yatırımcılar, yöneticiler ve geliştiriciler, hem kâra hem de sosyal iyiliğe yol açabilecek vizyoner hedeflere sahip oldukları bilinmektedir.

İşler hala kötü olsa da, blockchain uzmanları blockchain teknolojisinin gelecekteki kullanım örneklerinin hükümet yolsuzluğundan servet eşitsizliğine kadar her türlü sorunu çözebileceğini savunuyor.

Birkaç kurucu ve düşünce lideriyle, merkeziyetsiz projelerinin fedakarlıktan fikri mülkiyete ve veri güvenliğine kadar nasıl olumlu bir sosyal etki yaratabileceği hakkında konuştum.

İlginçtir ki, bu alanların her biri, kripto ve benzeri olmayan belirteçler (NFTs) aracılığıyla marjinalleştirilmiş insanlar için servete erişimin kilidini açarak servet eşitsizliğini de ele alabilir .

Blockzinciri Projeleri Yardımlaşmayı oyunlaştırma ve teşvik etme

Kar amacı gütmeyen NFT platformu Leyline’ın kurucusu ve CEO’su Jeremy Dela Rosa, gelişmekte olan ekonomilerdeki oyunculara video oyunları aracılığıyla kripto kazanma ve zenginlik büyütme fırsatları yaratmayı planlıyor. Ayrıca NFT ödülleri, ödüller ve sanal sosyal para birimi aracılığıyla fedakarlığı kârlı hale getirmeyi planlıyor.

Dela Rosa, “Oyun, insanlar olarak kim olduğumuz için çok temeldir.” diyor. “Ama ekonomik sistemimizin tasarlanma şekli, yanlış şeyleri teşvik ediyor.”

Leyline’ı kurmadan önce Blizzard Entertainment’ta 10 yıl çalışan Dela Rosa, video oyunları dışındaki “gerçek” dünyada fedakar davranışları motive etmenin yolunun onu oyunlaştırmaktan geçtiğini düşünüyor. Ekibi, kullanıcıların sanal bir sırt çantasında saklayabilecekleri İyilik Kanıtı (PoG) puanlarını ödüllendiren açık kaynaklı merkezi olmayan özerk bir organizasyonu (DAO) kodlamayı planlıyor. Oyuncular için bu PoG puanları sanal dünyalarında özel ödüllerin ve güçlerin kilidini açabilecek.

Dela Rosa, “Bu gerçekten teşvikleri insanlık için değerli olan şeylere göre hizalamakla ilgili”, diyor.

Fikri mülkiyetin korunması

NFT’ler, fikri mülkiyet mülkiyetinda devrim yaratma potansiyelleri nedeniyle sanatçılar arasında NFT gelişimi popülerdir.

“Oyun şirketleri danslardan milyonlarca dolar kazanıyor,” diyor eski “America’s Got Talent” yarışmacısı Snap Boogie, bu yılın başlarında “Speedy Walkovers” dans hareketini tokenize etmek için blockchain platformu Enjin ile ortaklık yapan Beauty in the Streets’in CEO’su ve kurucusu.

Bir dans hareketini NFT’ye dönüştürmek soyut görünebilir, ancak oyun şirketleri zaten sokak performanslarında ve TV’de gördükleri dans hareketlerini yakalıyor, hareket stüdyolarında dijital sensörler kullanarak atıf yapmadan yeniden yaratıyor, ardından Fortnite gibi popüler oyunlar için oyun içi satın alımlar olarak satın alınıp satılacak ekrana çeviriyor.

Bir dans hareketini NFT’ye dönüştürmek, oyun şirketlerinin ve hareket yakalama stüdyolarının önce sanatçıdan token satın almadan tokenize hareketler kullanmasını önlemeye yardımcı olur. Blockchain’in açık kaynaklı şeffaflığı, tüm işlemlerin dans hareketlerini içerik üreticilerine bağlayan dijital bir defterde yaşadığı anlamına gelebilir.

Bu potansiyel fikri mülkiyet korumaları sadece dans için değil, hemen hemen her yaratıcı endüstri için geçerli olabilir. Seks teknolojisi ve metaverse kesişiminde bir düşünce lideri olan SX Noir, NFT’lerin yetişkin sanatçıların emekleri ve içerikleri üzerinde tam sahip olmaları için uzun zamandır beklenen bir fırsat sunduğuna inanıyor.

“Seks işçileri genellikle günah keçisi olmuştur,” diye açıklıyor, büyük kredi kartı ihraççıları Visa, Mastercard ve Discover’ın 2020’de site araştırıldığında popüler bir yetişkin video web sitesindeki finansal işlemleri engelleme hamlesine işaret ediyor.

“Çok yıkıcıydı,”, diyor. “Aç kalan bir sürü sanatçı vardı.”

Bu arada, sözde tüp siteleri, yetişkin video içeriğini izinsiz olarak toplaması ve sanatçıların fikri mülkiyetini ücretsiz tüketim için milyonlara maruz bırakmasıyla bilinir.

Fikri mülkiyet ve NFT’ler için yönergeler henüz emeklese de, bir kripto jetonunun dijital olarak yetersiz formu, hem sanatçıların hem de yaratıcıların heyecanlı olduğu bazı olası çözümler sunar.

Veri güvenliğini artırma

Instagram kullanan herkes kullanıcı verilerinin gücünü bilir. Samimi tercihlerimizi bilmek için algoritmalar tarafından tasarlanmış özelleştirilmiş reklamlar görmeye alıştık.

Ancak blockchain meraklıları bunun Web 2 olduğunu söylüyor – bildiğimiz ve sevdiğimiz internetin çok şeffaf olmayan bir avuç şirkete ait olduğu bir çağ. (Google ve Facebook, birkaç isim vermek gerekirse.)

Web 3 verilerinin reklamları devam edecektir, ancak kullanıcı verileri merkezi olmayan ve ağırlıklı olarak blockchain’de yayınlanacaktır – en azından veri güvenliği şirketi Snickerdoodle’un istediği gibiyse. Blockchain’in silinmez doğası, günlük internet kullanıcılarına, kullanıcı geçmişlerine erişim için ücret alarak büyük şirketlere kendi ilaçlarını tattırma şansı verebilir (bir kez olsun).

CEO ve kurucu ortak Jonathan Padilla, “Snickerdoodle’da, verilerin kendi kendini egemenliğinin son derece önemli olduğunu ve yeni bir sosyal sözleşmeyi yeniden tanımlayacağını düşünüyoruz,” diyor. “İnsanlar Web 3’ün hem interneti hem de geleneksel finansal sistemleri yeniden başlatma şansı olarak düşünmektedir.”

Snickerdoodle’ın vizyonunun uzun vadeli uygulamaları Andrew Yang’ın “Özgürlük Temettüsü” veya evrensel temel gelir (UBI) kavramıyla paralellik ediyor. Padilla’ya göre, fonların vergilerle toplanması gerekmeyecek.

“Veri modellerimizi doğru yaparsak, özel sektör tabanlı bir UBI’ye sahip olabileceğimizi düşünüyoruz,” diye açıklıyor. “Özellikle bu değerin çok daha ileri gidebileceği gelişmekte olan pazarlarda bireyleri pasif bir gelir kaynağına sahip olmaları için güçlendirmek için blockchain tabanlı araçlar kullanılarak yapılabilir. Ve aynı zamanda, bu gelir ekonomik kalkınma, hareketlilik için uygulanabilir. Yani bu inanılmaz derecede güçlü bir şey.”

Sözün özü

Danışmanlar için, gelecek vaat eden blockchain projeleri hakkında bilgi edinmek, bireysel hisse senetlerini araştırmaya merkezi olmayan eşdeğerdir. Blockchain projelerine satın almak her yatırımcı için mantıklı olmayacaktır, ancak uygun risk iştahına ve yeterince sağlam portföylere sahip olanlar, kendilerini çeşitlendirmenin bir yolu olarak önemsedikleri projeler için yardımcı token satın almaya yönelebilirler.

Bu tür yardımcı program jetonları biraz kumardır, çünkü hangi projelerin kalmak için burada olduğu konusunda spekülasyon yapmayı içerirler. Bunlar, müşterilerinizin ilgilendiği blockchain girişimleri için para ile desteklenen etkili bir güven oyudur. Ama aynı zamanda parasal olarak da ödeyebiliyorlardı. Yardımcı program belirteçleri, daha büyük ürünün üzerine inşa edilen aynı blok zincirinde verilir ve genellikle daha sonra bir para birimi veya hizmet edinmenin bir yolu olarak kullanılabilir. Mali müşavir ve Onramp Invest CEO’su Tyrone Ross’un yakın tarihli bir “On Purpose” podcast bölümüne koyduğu gibi, eski finansal oyun kitabı pencereden dışarı çıktı. Bir yatırımcı veya danışman teknik analiz, haberleri okuma ve potansiyel yatırımları araştırmak için bir şirketin kamu mali tablolarını yukarı çekme gibi geleneksel araştırma yöntemlerine güvenmeden önce, blockchain şirketlerini araştırmak tamamen yeni bir manzara bilmeyi gerektirir.

Tagged with:

Yorum yapın