DeFi Alanına ve En İyi 10 DeFi Parasına Nasıl Yatırım Yapılır

Tarih: 05-05-2022

DeFi temel özelikleri:

 • Merkezi olmayan finans (DeFi) esnek, hızlı ve en önemlisi herkese açıktır.
 • DeFi coin’ler, kripto kullanıcılarına blok zincirindeki krediler, borç verme ve sigorta gibi bir dizi banka hizmetine erişim sağlar.
 • DeFi, kapsayıcı ve erişilebilir açık kaynaklı, izinsiz ve şeffaf finansal piyasalar yaratmayı amaçlamaktadır.

Muhtemelen kripto ve blockchain hakkındaki konuşmalarda atılan DeFi terimini duymuşsunuzdur. Peki DeFi tam olarak nedir ve günlük mali durumumuzu nasıl etkiler? 

Merkezi olmayan finans (DeFi), geleneksel finans endüstrisini blockchain tabanlı finansal uygulamalar ve hizmetlerle değiştirme potansiyeline sahip bir yeni finansal sektördür.

Artık DeFi alanı son iki yılda şaşırtıcı bir büyümeye tanık olduğuna göre, birçok geleneksel finans hizmeti için DeFi alternatifleri var ve birçoğu hızla ortaya çıkıyor.

DeFi’nin temelleri, potansiyeli ve Binance ile portföyünüze DeFi paralarını nasıl ekleyebileceğiniz hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

DeFi Nedir? Merkezi olmayan finansın kısaltması olan DeFi, blockchain ağlarının üzerine inşa edilmiş bir finansal uygulamalar ekosistemini ifade eder. DeFi, herhangi bir merkezi otorite olmadan çalışabilen şeffaf finansal hizmetler sağlamak için kripto para birimleri ve akıllı sözleşmeler kullanır. DeFi, bir kripto cüzdanı ve bazı kripto para birimleri olduğu sürece herkesin katılmasına açıktır. Dahası, çoğu DeFi ekosistemi, benzersiz yerel blok zinciri ağlarına güç veren kendi paralarına sahiptir.

defi binance banner

defi binance banner

DeFi Paraları Nedir? 

DeFi madeni paraları, akıllı sözleşmeleri kullanan otomatik, merkezi olmayan platformlara özgü bir kripto para birimi sınıfını temsil eder. Bu madeni paralar, sahibine blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir dizi finansal uygulama ve hizmete erişim sağlar. DeFi coin’leri ayrıca yerel ağlarında çeşitli yardımcı programlara sahiptir. Örneğin, bazı DeFi madeni paraları yönetişim belirteçleri olarak hareket eder, onları elinde tutan kullanıcılara oy hakları ve yönetim gücü verir ve çoğu durumda sahipler ödül almak için paralarını yatırabilirler.

DeFi neden önemlidir?

DeFi, internet bağlantısı olan herkes için kapsayıcı ve erişilebilir olan açık kaynaklı, izinsiz ve adil finansal piyasalar oluşturma potansiyeline sahiptir. İşlemler şeffaftır ve ağdaki diğer kullanıcılar tarafından doğrulanır. Ek olarak, blok zincirindeki veriler kurcalamaya dayanıklı, güvenli ve denetlenebilir. Kullanıcılar varlıkları üzerinde tam kontrol sahibi olabilir ve eşler arası (P2P), merkezi olmayan uygulamalar (DApps) aracılığıyla DeFi ekosistemiyle etkileşime girebilir.

DeFi Kullanım Örnekleri

İşte insanların bugün DeFi ile etkileşimde bulunmasının en önemli yollarından bazıları:

Borçlanma ve borç verme: Açık borç verme protokolleri, borçlanmayı ve borç vermeyi daha ucuz, daha hızlı ve daha fazla insan için kullanılabilir hale getirir. Ayrıca, merkezi olmayan borçlanma ve borç vermenin birçok avantajı vardır. Örneğin, işlemleri anında yapabilir, dijital varlıkları teminat altına alabilir ve kredi kontrolü ihtiyaç yoktur.

Varlık yönetimi: Birçok DeFi protokolü, kullanıcıların varlıklarını yönetmelerine yardımcı olacak araçlar sunar. Sonuç olarak, faiz ve ödüller kazanabilirsiniz. Ayrıca, DeFi kişisel verilerinizi gizli tutmanıza izin verir.

Merkezi olmayan borsalar (DEX): Bu platformlar, fonlarınızı tutmak için borsa gibi güvenilir bir aracıya ihtiyaç duymadan dijital varlıklarla işlem yapmanıza olanak tanır. Bir DEX’in avantajları daha düşük ücretler içerir ve kullanıcılar varlıkları üzerinde tam kontrole sahiptir.

Stablecoin’ler: Volatiliteyi azaltmak için gerçek dünyadaki bir varlığa bağlı bir kripto para birimi sınıfı olan stablecoin’ler , DeFi alanına yakından dokunmuştur. Kripto para birimi fiyatları zaman zaman hızla dalgalanabildiğinden, stablecoin’ler kullanıcıların karlarını kilitlemelerine veya piyasa oynaklığının arttığı dönemlerde kayıplardan kaçınmalarına olanak tanır. Riskten kaçınmak için, her zaman eşdeğer fiat para birimi ile 1: 1 destekli sabit paralar kullanın.

Blockchain oyunları: Merkezi olmayan oyun, blockchain ekosisteminin en popüler uygulamalarından biridir. Axie Infinity gibi popüler play-to-earn oyun DApp’leri, oyuncuları heyecan verici oyun ve finansal teşviklerle ödüllendirerek oyun zamanını bir gelir akışına dönüştürür.

DeFi’nin Faydaları

Esnek ve hızlı 

Banka havalelerini beklemek veya geleneksel banka ücretlerini ödemek zorunda kalmadan işlem yapabilir ve varlıklarınızı istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Ayrıca, işlemler gerçek zamanlıdır ve faiz oranları birkaç dakikada bir birden çok kez güncellenir.

İzinsiz ve kapsayıcı 

DeFi’nin temel avantajlarından biri, finansal hizmetlere kolay erişimdir. Kripto cüzdanı ve internet bağlantısı olan herkes DeFi hizmetlerine erişebilir.

Saydamlık

Blockchain teknolojisi sayesinde, DeFi verileri dayanıklı, güvenli ve denetlenebilir. Blok zincirindeki her işlem, ağdaki diğer kullanıcılar tarafından görülebilir ve doğrulanabilir.

Kullanıcılar varlıklarının kontrolünü ellerinde tutabilirler

DeFi uygulamalarının herhangi bir aracıya veya hakeme ihtiyacı yoktur. Kullanıcılar, ekosistem içinde her zaman gözetimsiz kripto cüzdanları veya akıllı sözleşme tabanlı emanet aracılığıyla fonları üzerinde kontrol sahibi olabilirler – emanet, ödeme koşulları yerine getirilene kadar yatırılan belirteçleri tutar.

En Popüler 10 DeFi Parası 

DeFi coin’leri , kullanıcılara blockchain üzerine inşa edilmiş bir dizi finansal hizmete erişim sağlar. Kripto portföyünüze eklemeyi düşünebileceğiniz en iyi 10 DeFi coin’ini listeledik:

 1. Uniswap (UNI), 4,88 $ fiyatla ve 3.378,18 milyon $ piyasa değeri ile*
 2. Maker (MKR), 1.515,00 $ fiyatla ve 1.485,08 Milyon $ piyasa değeri ile *
 3. Krep Takası (CAKE), 3,99 $ fiyatla ve 1.181,99 Milyon $ piyasa değeri ile *
 4. Aave (AAVE), 80,60 $ fiyatla ve 1.035,05 milyon $ piyasa değeriyle*
 5. THORChain (RUNE), 3,12 $ fiyatla ve 2.476,54 milyon $ piyasa değeri ile*
 6. Klaytn (KLAY), 0,35 $ fiyatla ve 1.011,53 milyon $ piyasa değeriyle*
 7. Convex Finance (CVX), 12,00 $ fiyatla ve 733,23 milyon $ piyasa değeri ile*
 8. Celo (CELO), 1,57 $ fiyatla ve 689,53 milyon $ piyasa değeri ile*
 9. Curve (CRV), 1,35 $ fiyatla ve 624,578 milyon $ piyasa değeri ile*
 10. Loopring (LCR), 0,41 $ fiyatla ve 555,17 milyon $ piyasa değeriyle*

* 13 Mayıs 2022 itibariyle.

* Bu liste piyasa değerine göre sıralanır ve Binance tarafından herhangi bir para birimi satın almak veya satmak için bir öneri veya ticari tavsiye teşkil etmez.

2 Adımda Binance’te DeFi Paraları Nasıl Satın Alınır

Kripto portföyünüzü çeşitlendirmek için DeFi paraları satın almakla ilgileniyorsanız? İşlem hacmine ve kullanıcı tabanına göre en büyük kripto para birimi borsası olan Binance’de dakikalar içinde başlayın. Binance’te DeFi paraları satın almak için aşağıdaki iki adımlı kılavuzumuzu takip edebilirsiniz:

 1. Adım: Binance’te bir e-cüzdan transferi veya banka havalesi yoluyla itibari para yatırma işlemi yapın. Tercih ettiğiniz para birimleri için mevcut itibari kanalları kontrol ettiğinizden emin olun. Daha fazla bilgi için, “SWIFT ile USD Nasıl Para Yatırılır” konulu ayrıntılı bir kılavuza bakın.

Opsiyonel: İtibari para birimlerini BUSD veya USDT’ye dönüştürün, böylece daha çeşitli madeni paralarla işlem yapabilirsiniz.

 1. Adım: Seçtiğiniz DeFi coin’i bir kullanıcı spot cüzdanı satın alma yoluyla veya bir kredi / banka kartı ile satın alın.

DeFi geleceği

DeFi alanındaki teknolojinin çoğu, geleneksel finans sistemini geliştirmek için tasarlanmıştır. Bu, İnternet erişimi olan herkes tarafından erişilebilen daha açık, özgür ve adil finansal piyasalar yaratma potansiyeline sahiptir.

Kripto ve blockchain alanında gelişen yeniliklerle DeFi uygulamaları, potansiyel olarak yeni ürünler ve hizmetler sunarak finansal yapılarını büyütmeye ve geliştirmeye devam edecektir.

Bununla birlikte, DeFi hala başlangıç aşamalarında olduğundan, hala güvenlik açıklarına eğilimli olabilir. Her zaman olduğu gibi, herhangi bir DeFi coin’i satın almadan ve taahhüt etmeden önce DYOR’u unutmayın.

Binance ile kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız? 

Bir Binance hesabı için kaydolun veya Binance uygulamasını indirin. Hesabınızı doğruladıktan sonra, fiat kullanarak Binance’te kripto para birimleri satın alabilirsiniz: Binance’ten banka havalesi, kart kanalları veya e-cüzdan seçenekleri.

BUSD, BNB ve kripto para birimlerini Banka Kartı, Kredi Kartı veya Banka Havalesi ile satın alın

Banka kartınızı, kredi kartınızı veya banka hesabınızı (Türkiyede kullanılabilir) bağlamak, Bitcoin ve 200’den fazla kripto para birimi satın almanın en kolay yoludur.