Enigma 555 karatlık mücevher kripto para ile satıldı.

Enigma 555 karatlık mücevher kripto para ile satıldı.

sothbeys-555-karat-elmas-kripto-para-ile-satildi

555 karatlık siyah bir mücevher ve şimdiye kadar açık artırmaya çıkan en büyük elmas olan Enigma, kripto para birimiyle satın alındı.

17 Ocak 2022’de çekilen bir fotoğrafta Dubai Körfez Emirliği’ndeki Sotheby’s’de 555,55 karatlık siyah elmas “Enigma” görülüyor.

The Enigma adlı 555.55 karatlık siyah elmas açık artırmaya çıktı ve Sotheby’s ödemede kripto para birimini kabul ediyor.

Sotheby’s, Coindesk’e açık artırmada bitcoin, ethereum ve stablecoin USDC’yi kabul edeceğini söyledi.

Enigma, 2006 Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük kesme elması olarak listelendi.

Enigma olarak adlandırılan mücevher, Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük kesik elması olarak listelendi. Kripto para biriminde tekliflere izin verecek özel bir satışın parçası olmaktır.

Sotheby’s’in tahminlere göre 55 yönü olan elmas, Associated Press’e göre en az 5 milyon İngiliz sterlini, yani 6.8 milyon dolara satılabilir.

Sotheby’s Dubai’de mücevher uzmanı olan Sophie Stevens AP’ye elmasın uzaydan olabileceğine inandığını söyledi. 

Stevens, “Carbonado elmaslarıyla, dünya dışı kökenler yoluyla, meteoritlerin Dünya ile çarpışması ve ya kimyasal buhar eğilimi oluşturması ya da gerçekten de meteoritlerin kendisinden gelmesiyle oluştuğuna inanıyoruz” dedi.

Sotheby’s ikinci kez mücevherlerdeki açık artırmalar için kripto para tekliflerini kabul etti. Temmuz ayında müzayede evi, kripto para birimindeki 101,38 karatlık elmas için ödeme yapan gizemli bir alıcıya 12,3 milyon dolara değerli bir taş sattı. 

Asya’daki Sotheby’s Jewellery’nin başkan yardımcısı Wenhao Yu Temmuz ayında Coindesk’e verdiği demeçte, kripto ödemelerini kabul etmenin Sotheby’s’in genç nesil alıcıları çekmesinin bir yolu olduğunu söyledi.

“Bu yenilikçi ödeme seçeneğini lüks satışımıza sunarak, yeni olanaklar sunuyoruz ve erişimimizi, çoğu dijital olarak bilgili nesilden gelen yepyeni bir müşteriye dönüştürüyoruz.” dedi. 

Elmas 20 Ocak’a kadar Dubai’de sergilenecek. Daha sonra, teklif verme 3 Şubat’ta yalnızca online açık artırma yoluyla başlamadan önce Los Angeles ve Londra’da iki kez daha gösterilecektir.

Tagged with:

Yorum yapın