Kripto Varlıklar vergilendirme bildirisi

OECD Kripto Varlıklar vergilendirme bildirisi.

OECD, kripto varlıklar için yeni vergi şeffaflığı çerçevesi ve Ortak Yayınlanan Raporlama Standardı’ndaki değişiklikler hakkında bilgi istiyor.

Tarih: 22/03/2022

Kripto Varlıklar vergilendirme

Kripto Varlıklar vergilendirme

Bugün, OECD, kripto varlıkların vergilendirilmesi ile ilgili bilgilerin raporlanmasını ve değişimini sağlamak için yeni bir küresel vergi şeffaflığı çerçevesi ile ilgili bir kamuoyu danışma belgesi yayınladı ve ayrıca ülkeler arasında finansal hesap bilgilerinin otomatik değişimi için Ortak Raporlama Standardı’nda (CRS) önerilen değişiklikler yapıldı. İstişarenin amacı, politika yapıcıları bu tür bir çerçevenin ve ilgili tasarım bileşenlerinin olası benimsenmesi konusunda bilgilendirmektir.

Son yıllarda, bireyler bir dizi yatırım ve finansal faaliyet için kripto varlıklarının kullanımını hızla benimsemişlerdir. Bununla birlikte, geleneksel finansal ürünlerden farklı olarak, kripto varlıkları, geleneksel finansal aracıların müdahalesi olmadan ve gerçekleştirilen işlemler veya kripto varlık varlıkları üzerinde tam görünürlüğe sahip herhangi bir merkezi yönetici olmadan aktarılabilir ve tutulabilir. Bu nedenle, kripto varlıkları, CRS gibi mevcut uluslararası vergi şeffaflığı girişimlerini baltalamak için kullanılabilir.

Bu arka plana karşı, G20, OECD’den kripto varlıklar hakkında otomatik bilgi alışverişi için bir çerçeve geliştirmesini istedi. Bu yeni çerçeve, kripto varlıklarında belirli işlemlerde bulunan kişilerle ilgili olarak vergi idareleri arasında vergiyle ilgili bilgilerin toplanmasını ve değiştirilmesini kapsamaktadır. Geleneksel finansal aracıların müdahalesi olmadan, merkezi olmayan bir şekilde tutulabilen ve aktarılabilen kripto varlıkların yanı sıra gelecekte ortaya çıkabilecek benzer teknolojiye dayanan varlık sınıflarını da kapsar. Bir işletme olarak, kripto varlıklarını diğer kripto varlıklara veya fiat para birimlerine karşı takas etmek için hizmetler sunan bireyler ve kuruluşlar, müşterilerini tanımlamak için durum tespiti prosedürlerini uygulamalı ve daha sonra bu tür müşteriler için borsaların ve transferlerin toplam değerlerini yıllık olarak bildirilmelidir.

Kripto Varlık Raporlama Çerçevesi’nin (CARF) yanı sıra OECD, CRS’nin ilk kapsamlı incelemesinin bir parçası olarak, hükümetlerin ve iş dünyasının benimsenmesinden bu yana geçen yedi yılda edindiği deneyime dayanarak, CRS’nin işleyişini daha da iyileştirmek amacıyla öneriler geliştirmiştir. Teklif, CRS’nin kapsamını elektronik para ürünlerini ve Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini kapsayacak şekilde genişletiyor. CARF’nin gelişimi ışığında, teklifler ayrıca Yatırım Kuruluşları ve türevleri aracılığıyla kripto varlıklara dolaylı yatırımları kapsayacak değişiklikleri de içeriyor. Aynı zamanda, teklif CRS ve CAFF arasında verimli bir etkileşim sağlamak için, özellikle de yinelenen raporlama örneklerini sınırlamak için yeni hükümler içermektedir. Son olarak, değiştirilen CRS, vergi idareleri için CRS bilgilerinin kullanılabilirliğini artırmak ve mümkün olduğunda Finansal Kurumlar üzerindeki yükleri sınırlamak amacıyla durum tespiti prosedürlerini ve raporlama sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

OECD şimdi yukarıdaki öneriler hakkında kamuoyu yorumlarını talep ediyor. İlgili taraflar, yorumlarını en geç 29 Nisan 2022 tarihine kadar e-posta yoluyla (Word biçiminde) [email protected] göndermeye davet edilmektedir. CARF, değiştirilmiş CRS hakkında daha fazla bilgi edinmek veya halkın istişare taslağı hakkında yorum yapmak için: Kamu danışma belgesine göz atabilirsiniz.

Mayıs 2022 sonunda bir halk istişare toplantısı planlanmaktadır.

OECD, bu kamuoyu istişaresi yoluyla alınan girdilere dayanarak, CARF ve değiştirilmiş CRS’ye ilişkin kuralları ve yorumları tamamlamayı planlamaktadır. OECD ayrıca, CARF ve değiştirilmiş CRS uyarınca raporlama ve borsaları desteklemek için gereken değişim araçlarını ve teknik çözümleri geliştirecektir. OECD’nin amacı, Ekim 2022 toplantısı için Endonezya G20 Başkanlığı altındaki CARF ve değiştirilmiş CRS hakkında geri bildirimde bulunmak tır.

Medya sorguları, CTPA’nın Uluslararası İşbirliği ve Vergi İdaresi Bölümü Başkanı Achim Pross’a (+33 1 45 24 98 92) veya Vergi Bilgi Birimi Değişim Başkanı Philip Kerfs’e (+33 1 45 2493 50) yönlendirilmelidir.

Tagged with:

Yorum yapın