PayPal Bitcoin ve kripto kabul ediyor.

PayPal Bitcoin ve kripto kabul ediyor artık.

Yazı Tarihi. 26 Kasım 2020

Okuma Süresi. 5 – 7 Dakika

PayPal, müşterilerine PayPal hesaplarını kullanarak Bitcoin ve diğer sanal para birimlerini alıp satabildiğini duyurarak kripto para piyasasına girdi.

Paypal bitcoin kabul ediyor

Paypal bitcoin kabul ediyor

Paypal hesabınızdaki Kripto para ile daha sonra PayPal kabul eden 26 milyon satıcıdan şeyler satın almak için kullanılabilir hale geldi.

PayPal önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD’de satın alma seçenekleri aktive etmeyi planlıyor, tam lansmanı önümüzdeki yılın başlarında yapılacağını duyurmakla beraber paypal in kripto para piyasasını kabul etmesi ve tüm kripto para para piyasasını kabul eder hale gelmesi Binance, Coinbase gibi kripto para cüzdan ve kripto borsası servisi sunan firmaların elini kuvvetlendirerek kripto paranın geleceğini “herkes için kripto para” mümkün kılıyor.Bitcoin fiyatları haberlerin yanında yükselerek $12,000 (£9,170) tavanını kırdı. Paypal hesaplarında kripto para olarak ilk olarak eklenecek diğer kripto para birimleri ise Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash (Bitcoin’den bir spin-off) olacak. Paypal, bunların hepsinin “doğrudan PayPal dijital cüzdan da” saklanabileceğini belirtti.

Kripto para birimleri, kısmen geleneksel devlet destekli para birimleriyle karşılaştırıldığında karşılaşabilecekleri hızlı fiyatlardaki hızlı değişime kadar, benzersiz bir ödeme yöntemi olarak kalmıştır. Bu da kripto paranın bazı yatırımcılar arasında popüler olarak kalmasını sağladı.PayPal, “tüketici anlayışını ve kripto para biriminin benimsenmesini artırmayı” hedeflediğini söyledi.

Paypal Akademisi

Paypal ın Kripto para kabul çalışmalarında, “Bu teklifin bir parçası olarak, PayPal hesap sahiplerine kripto para birimi ekosistemini anlamalarına yardımcı olacak eğitim içeriği sağlayacaktır.” ifadesi yer aldı.

Ama David Gerard, “ Attack of the 50 Foot Blockchain” ,”50 Blockchain Saldırısı” Libra Shrugged yazarı: Nasıl Facebook Para Devralmaya Çalıştı, PayPal “bir kripto gün ticaret pazarı” yayınlarında tarif ettiği gibi geliştiğini söyledi.

 “Kripto borsası olarak PayPal’ın pazarınında olduğu konusunda bir kaygım var ” dedi.

Borsa oynamaya benzetti, ama Bitcoin ile kripto para piyasasında olan uçucu ve daha az iyi düzenlenmiş doğal “kuruş değerinde başlıyan hisse senetleri üzerinde kumar” benzetmesi yapmaktadır.

Kripto ile ödeme

Square’s Cash uygulaması ve Revolut gibi diğer ödeme firmaları, kripto para birimlerini satışa sundular bile. Ama PayPal dünyanın en büyük ticaret ağlarından birine sahip.

Paypalın Sanal paraları transfer konusunda da, PayPal ilgili yerek para birimine kripto para dönüştürerek,  paypal ın cüzdanınız girmeden direk local para birimi olarak yansıyacağını ve kripto para çevriminde kayıp olmayacağının sinyallerini veriyor. PayPal, sistemin değer kaybı olmadan fiyat veya maliyet artırımı  olmayacağı anlamına geldiğini söyledi.

Kripto para nın gelişimi ile Bitcoin’i günlük hayatda ödeme için kullanmak 2021’in başlarına kadar tüm piyasalarda kullanılmasını beklemediklerini belirtiyorlar.

Kripto para birimleri nasıl çalışır?

Kripto para birimlerinin yükselen fiyatları ve yasadışı amaçlar için kullanılmasının yaygınlaşması izlenemeyen bir ödeme yöntemi olarak ortaya çıkması temel kurallarının değişmesi ve bunların düzenlenmesi için çok sayıda etkiye yol açmıştır. PayPal, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Bakanlığı’ndan, bu tür ilk lisans olan koşullu “Bitlicence” şeklinde faaliyet izni almıştır.Paypal başlangıçda, ABD’deki mevcut bir kripto para birimi sağlayıcısı olan Paxos Trust Company ile birlikte çalışacaktır.

Ama bu PayPal bölgeye ilk girişimi değil.

Firma bir zamanlar Facebook’un dijital para birimi Libranın ortağıydı, ancak duyurulduktan sadece birkaç ay sonra ortaklıkdan çıkan ilk şirket oldu.

Plan her zaman tartışmalı iş yapısı oldu ve çok sayıda ülkedeki mali düzenleme kuruluşlarının dikkatini çekmişti ve Türkiyede yasaklanmasına rahmen hale talep görmektedir. 

Kaynak. Paypal Haberleri

Tagged with:

Yorum yapın