Türk Lirası dijital para için yerel teknoloji firmalarına görüşüyor

Türk merkez bankası dijital para Ar-Ge için yerel teknoloji firmalarına görüşüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu’nu oluşturmak üzere çeşitli firmalarla anlaşmalar imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası dijital para ve Bi Lira

Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası dijital para ve Bi Lira

HABERLER

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirasının dijitale geçmesine yönelik bir araştırma ve geliştirme projesiyle büyük bir adım attı.

TCMB “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu“nu oluşturacak üç yerli araştırma ve teknoloji şirketiyle mutabakat zaptı imzalandığını duyurdu. Proje ilerledikçe katılımcı havuzunun genişlemesi bekleniyor.

Üç özgün teknoloji ortağı, büyük bir savunma kuruluşu olan Aselsan, savunma ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren yazılım ve sistem geliştiricisi Havelsan ve TübitAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi’dir.

Proje katılımcıları, prototip dijital lira ağının geliştirilmesi ve testinde TCMB’ye yardımcı olacak. Duyuru, projenin altında kalan teknolojik altyapıyı netleştirmek ile birlikte, daha sonraki bir aşamada “blockchain teknolojisini, ödeme sistemlerinde dağıtılmış defterlerin kullanımını ve anlık ödeme sistemleriyle entegrasyonu” benimseme olasılığından bahsediyor.

 

İlgili: ECB, Bitcoin’den daha enerji tasarruflu bir dijital euro tasarlamak istiyor

 

Dijital euro girişimine benzer şekilde, dijital lira projesi, “TCMB dijital Türk lirasının ihracına ilişkin nihai bir karar vermedi” vurgusu yaptığı için Türkiye’nin para biriminin nihai dijitalleştirilmesine dair bir sonuç taahhütte bulunmuyor.

Testlerin sonuçlarının 2022’de bir ara açıklanması bekleniyor, bundan sonra TCMB teknolojinin daha fazla uygulaması için gerekli standartları karşılayıp karşılamadığına zemini hazırlanıcak. 2021 Yılının ilk çeyrek başında, Türk merkez bankası kripto para ödemelerini yasakladı ve kripto borsaları için mevcut finansal hizmet yelpazesini sınırlandırıldı. Dijital varlıklar etrafında düzenleyici netlik sağlamak amacıyla tasarlanan tasarı halihazırda 2022 başlangıcı itibariyle meclis oylamasını bekliyor.

Tagged with:

Yorum yapın